Ferdinand III. Habsburský: Spořádaný císař a král

18.11.2015


Reklama

Měl vojenské nadání, diplomatické schopnosti a kladl důraz na spořádaný rodinný život. Takový byl ve zkratce Ferdinand III. Habsburský, rakouský arcivévoda, římský císař, chorvatský, uherský a především český král.

Spořádaný císař a král

Třetí syn Ferdinanda II. dospíval za bouřlivých dní třicetileté války, během které několikrát ukázal své vojensko-politické nadání. Po smrti Albrechta z Valdštejna zastával funkci vrchního velitele císařské armády, která pod jeho velením porazila Švédy u Nördlingenu. Po konci války byl ale nucen vypořádat se s neutěšenou situací v korunních zemích, Čechy nevyjímaje.

Přestože pokračoval v absolutistické rekatolizační politice svého otce, nepočínal si toliko drasticky a naopak usiloval o konsolidaci poměrů. Za jeho vlády vznikly první soupisy obyvatelstva a byla opětovně sjednocena pražská univerzita. Nově vzniklá Karlo-Ferdinandova univerzita se tak postupně měnila ve státní vzdělávací instituci.

TIP: Noví Češi, nový císař: Jak si vedl Ferdinand III. v pobělohorských Čechách?

Za svůj krátký život se Ferdinand stihl třikrát oženit a zplodit jedenáct dětí. Rodinného života si považoval a na rozdíl od jiných panovníků neprovázely jeho jméno milostné avantýry či metresy. Z harmonického manželství s mantovskou princeznou Eleonorou Magdalenou Gonzaga jej však nečekaně vytrhla smrt. Ferdinand zemřel 2. dubna 1657.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907