Ferdinand III. Habsburský: Spořádaný císař a král

18.11.2015


Reklama

Měl vojenské nadání, diplomatické schopnosti a kladl důraz na spořádaný rodinný život. Takový byl ve zkratce Ferdinand III. Habsburský, rakouský arcivévoda, římský císař, chorvatský, uherský a především český král.

Spořádaný císař a král

Třetí syn Ferdinanda II. dospíval za bouřlivých dní třicetileté války, během které několikrát ukázal své vojensko-politické nadání. Po smrti Albrechta z Valdštejna zastával funkci vrchního velitele císařské armády, která pod jeho velením porazila Švédy u Nördlingenu. Po konci války byl ale nucen vypořádat se s neutěšenou situací v korunních zemích, Čechy nevyjímaje.

Přestože pokračoval v absolutistické rekatolizační politice svého otce, nepočínal si toliko drasticky a naopak usiloval o konsolidaci poměrů. Za jeho vlády vznikly první soupisy obyvatelstva a byla opětovně sjednocena pražská univerzita. Nově vzniklá Karlo-Ferdinandova univerzita se tak postupně měnila ve státní vzdělávací instituci.

TIP: Noví Češi, nový císař: Jak si vedl Ferdinand III. v pobělohorských Čechách?

Za svůj krátký život se Ferdinand stihl třikrát oženit a zplodit jedenáct dětí. Rodinného života si považoval a na rozdíl od jiných panovníků neprovázely jeho jméno milostné avantýry či metresy. Z harmonického manželství s mantovskou princeznou Eleonorou Magdalenou Gonzaga jej však nečekaně vytrhla smrt. Ferdinand zemřel 2. dubna 1657.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907