Ferdinand III. Habsburský: Spořádaný císař a král

18.11.2015


Reklama

Měl vojenské nadání, diplomatické schopnosti a kladl důraz na spořádaný rodinný život. Takový byl ve zkratce Ferdinand III. Habsburský, rakouský arcivévoda, římský císař, chorvatský, uherský a především český král.

Spořádaný císař a král

Třetí syn Ferdinanda II. dospíval za bouřlivých dní třicetileté války, během které několikrát ukázal své vojensko-politické nadání. Po smrti Albrechta z Valdštejna zastával funkci vrchního velitele císařské armády, která pod jeho velením porazila Švédy u Nördlingenu. Po konci války byl ale nucen vypořádat se s neutěšenou situací v korunních zemích, Čechy nevyjímaje.

Přestože pokračoval v absolutistické rekatolizační politice svého otce, nepočínal si toliko drasticky a naopak usiloval o konsolidaci poměrů. Za jeho vlády vznikly první soupisy obyvatelstva a byla opětovně sjednocena pražská univerzita. Nově vzniklá Karlo-Ferdinandova univerzita se tak postupně měnila ve státní vzdělávací instituci.

TIP: Noví Češi, nový císař: Jak si vedl Ferdinand III. v pobělohorských Čechách?

Za svůj krátký život se Ferdinand stihl třikrát oženit a zplodit jedenáct dětí. Rodinného života si považoval a na rozdíl od jiných panovníků neprovázely jeho jméno milostné avantýry či metresy. Z harmonického manželství s mantovskou princeznou Eleonorou Magdalenou Gonzaga jej však nečekaně vytrhla smrt. Ferdinand zemřel 2. dubna 1657.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907