Sporný prospěch z etanolu: Biopalivo znečišťuje vodu

31.01.2014 - Zuzana Teličková

Nové výzkumy dokazují, že rostoucí poptávka po etanolu, jenž je zřejmě nejpoužívanějším biopalivem, přinese Zemi nemalé potíže. Pěstování stále většího množství kukuřice, která se k výrobě etanolu používá, neúměrně zatíží životní prostředí


Reklama

Ohroženy jsou především zdroje pitné vody, do kterých se budou v čím dál větší míře dostávat hnojiva a pesticidy. Studie vodních zdrojů ve státě Indiana ukázala, že voda poblíž polí využívaných výhradně pro pěstování kukuřice obsahuje více dusíku, fosforu a fungicidů než voda v blízkosti ploch, na nichž se střídá kukuřice se sójou.

„Když změníte hospodaření z kukuřično-sojového na výhradně kukuřičné, dojde k větším ztrátám sedimentu. Spolu s ním se pak do vody dostávají i přípravky proti plísním či fosfor,“ vysvětluje jádro problému vedoucí studie Indrajeet Chaubey. Vyšší ztráta sedimentu je dána především nutností častější orby při kontinuálním pěstování kukuřice, při kterém se navíc používá více dusíku i fosforu. Zatím se zdá, že alespoň hladina atrazinu ve vodních zdrojích nestoupá, přestože například v roce 2007 přibylo pět milionů hektarů kukuřičných polí. Chaubeyův tým bude ve výzkumu nadále pokračovat, aby zjistil míru dopadu těchto změn na proso a jiné bioprodukty a pokusil se navrhnout metody, zabraňující nadměrnému vyplavování sedimentu, živin a pesticidů do vodních zdrojů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907