Spoutaná nádhera Niagarských vodopádů

31.05.2013 - Marek Telička


Reklama

Ačkoli Niagarské vodopády na hranici amerického státu New York a kanadské provincie Ontario nejsou extrémně vysoké, během nejvyššího stavu vody jimi každou sekundu proteče až 5 720  m³ vody. (Pro srovnání – Viktoriinými vodopády, které jsou největší na světě prohřmí v období dešťů až 9 170 m3 za sekundu.) „Niagara“ je nejmohutnější padající vodní masou severoamerického kontinentu. Vodopády jsou ostrovem Goat Island rozděleny na Americký vodopád (vlevo), z nějž je ještě vydělen úzký pruh nazvaný Nevěstin závoj, a „Kanadskou podkovu“ v pravé části snímku. V kanadské části se voda řítí do hloubky 53 metrů, americké vodopády jsou kvůli obřím balvanům pod přepadem jen asi 21–30 metrů vysoké. Americká sekce má šířku 323 metrů, Kanadská podkova se klene přes 792 metrů široký práh.

Kromě nepopiratelné krásy pozorovatelné nejlépe z kanadského území, jsou vodopády významným zdrojem elektrické energie, a proto je jejich tok regulován a usměrňován k vodním turbínám. Zejména v noci a mimo hlavní turistickou sezónu je proto průtok až poloviční.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907