Spoutaná nádhera Niagarských vodopádů

31.05.2013 - Marek Telička


Reklama

Ačkoli Niagarské vodopády na hranici amerického státu New York a kanadské provincie Ontario nejsou extrémně vysoké, během nejvyššího stavu vody jimi každou sekundu proteče až 5 720  m³ vody. (Pro srovnání – Viktoriinými vodopády, které jsou největší na světě prohřmí v období dešťů až 9 170 m3 za sekundu.) „Niagara“ je nejmohutnější padající vodní masou severoamerického kontinentu. Vodopády jsou ostrovem Goat Island rozděleny na Americký vodopád (vlevo), z nějž je ještě vydělen úzký pruh nazvaný Nevěstin závoj, a „Kanadskou podkovu“ v pravé části snímku. V kanadské části se voda řítí do hloubky 53 metrů, americké vodopády jsou kvůli obřím balvanům pod přepadem jen asi 21–30 metrů vysoké. Americká sekce má šířku 323 metrů, Kanadská podkova se klene přes 792 metrů široký práh.

Kromě nepopiratelné krásy pozorovatelné nejlépe z kanadského území, jsou vodopády významným zdrojem elektrické energie, a proto je jejich tok regulován a usměrňován k vodním turbínám. Zejména v noci a mimo hlavní turistickou sezónu je proto průtok až poloviční.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907