Spuštění Velkého hadronového srážeče je na dohled. Vědci se nemohou dočkat

18.02.2015 - Stanislav Mihulka

Vylepšený Velký hadronový srážeč v CERNu se brzy pustí do práce. Na řadě jsou tajemství teorie supersymetrie


Reklama

Největší a nejúžasnější experiment světa, Velký hadronový srážeč (LHC) v evropském CERNu, se na počátku roku 2013 uložil ke dlouhé technické pauze. Během ní podstupuje nezbytné opravy a vylepšení, s jejichž pomocí by měl dosáhnout srážek o energii 13 TeV, tedy téměř dvojnásobku svého dosavadního výkonu. Komentátorům Univerzity v Cambridge připomněl obrovského hibernujícího robota, jemuž vědci a technici jako drobní ptáci nebo rybky odstraňují parazity. Konec oprav je už ale na dohled a mezi vědci je cítit vzrušení.

Velký hadronový srážeč se záhy po ohlášení dlouho očekávaného objevu Higgsova bosonu a potvrzení Standardního modelu částicové fyziky tak trochu vytratil z médií. Teď se vrací, aby opět pátral po odpovědích na zásadní otázky vesmíru. Během příštích pár měsíců bude vytuněný Velký hadronový srážeč spuštěn a odborníci očekávají, že by se s ním mohli dostat za hranice Standardního modelu.

Jedním z hlavních cílů Velkého hadronového srážeče bude potvrdit anebo odmítnout existenci supersymetrie. Teorie supersymetrie je úzce svázaná s teorií strun a tvrdí, že částice Standardního modelu mají své supersymetrické protějšky, ve fyzikální hantýrce nazývané superpartneři. K elektronům by měly existovat selektrony, ke kvarkům skvarky, k fotonům zase fotina, a tak dále. Pokud supersymetrické částice existují, tak by je vylepšený Velký hadronový urychlovač měl objevit. 

  • Zdroj textu:

    University of Cambridge

  • Zdroj fotografií: CERN

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907