Srážka galaxií Arp 299: NuSTAR odhaluje zrození monstra

09.01.2015 - Martin Reichman

V rozpínajícím se vesmíru jsou vzájemné kolize mezi galaxiemi poměrně běžné. Průběh srážky galaxie Arp 299 přesto vědce překvapil


Reklama

Rentgenové observatoři NuSTAR se podařilo pořídit nový snímek dvojice kolidujících galaxií souhrnně označovaných jako Arp 299. Dvojjediná galaxie Arp 299, nacházející se v souhvězdí Velké medvědice, je považovaná za jednu z největších továren na supernovy. Astronomové jich v jejím centru napočítali hned osm. Nové pozorování ukazuje, jakým způsobem dochází k splynutí galaxií, odhaluje ale i chování supermasivních černých děr, nacházejících se v centru obou kolidujících galaxií.

NuSTAR odhalil, že zatímco černá díra v centru pravé galaxie aktivně vstřebává vesmírný plyn a produkuje vysoce energetické záření, supermasivní černá díra její kolegyně je v jakémsi spícím režimu. Splynutí obou galaxií a jejich centrálních černých děr by podle vědců mohlo vést ke zrodu opravdového supermasivního monstra. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907