Chování hvězd podobných našemu Slunci nám pomáhá pochopit, jak rodila naše Sluneční soustava. Zajímavé zjištění nyní přineslo pozorování hvězdy T Tauri
Jak vypadala naše Sluneční soustava v časech svého formování, pomáhají vědcům přiblížit pozorování hvězd typu T Tauri. Tyto mladé (obvykle 100 tisíc až 1 milion let staré) středně hmotné hvězdy, jsou podobné našemu Slunci. Obvykle je obklopuje disk složený z vesmírného prachu a dalších nečistot, ze kterého se později formují hvězdy a další vesmírné objekty. Jednou z T Tauri hvězd je i AS 205 N, která se nachází 407 světelných let od Země v souhvězdí Hadonoše.
Podle teoretických propočtů a předchozích pozorování by měly hvězdy typu T Tauri zářit hlavně v infračervených vlnových délkách, pozorování hvězdy AS 205 N uskutečněná prostřednictvím Atakamské velké milimetrové anténní soustavy (ALMA) ale ukazují, že AS 205 N se chová jinak.
Vědci její nezvyklé chování připisují hvězdnému větru, nad jehož rolí při formování hvězdných soustav se spekuluje již dlouho. Podle teoretických propočtů by hvězdný vítr mohl v časech formování hvězd odvát některé plyny (nebo je naopak přivát) a ovlivnit tak, jaké hvězdy se v daném místě zrodí. Podezření na vliv vesmírného větru naznačuje i výskyt oxidu uhelnatého na vnějším okraji prachového disku hvězdy AS 205 N.
K potvrzení teorie o vesmírném větru jako důležitém faktoru při formování hvězdných soustav ale brání jedna maličkost. V těsném sousedství hvězdy AS 205 N se nachází její dvojče označované jako AS 205 S a je tedy možné, že podivné chování hvězdy AS 205 N má ve skutečnosti na svědomí gravitace nebo slapové síly jejího dvojčete a nikoli vesmírný vítr.
NOAO
PřírodaPro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScott, CC BY-SA 4.0)