Stárnoucí myši popíjející šampaňské běhají lépe v bludišti

10.11.2015 - Stanislav Mihulka

Chrání popíjení šampaňském před Alzheimerem?


Reklama

Ne každý by řekl, že by šampaňské mohlo být unikátním elixírem pro zdravou mysl. Vědci, kteří nechali stárnoucí myši popíjet šampaňské a pak testovali jejich duševní schopnosti ale tvrdí, že rozhodně je, když se pije v rozumném množství.

Svým pokusným hlodavcům dávali šampaňské třikrát týdně, celkem po dobu šesti týdnů. Pak zkoušeli jejich prostorovou orientaci v bludišti a jejich výkon srovnali se skupinou myší,  které se šampaňského ani nedotkly. Myši popíjející šampaňské vyhrály.

Vědci potvrdili, že fenolické kyseliny, které šampaňské obsahuje, mohou působit proti degeneraci nervového systému myší během stárnutí. Teď ještě zbývá prokázat, že podobně fungují i u lidí. Kdyby ano, tak větší množství fenolických kyselin obsahují i třeba borůvky nebo kakao.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Antioxidants & Redox Signalling

  • Zdroj fotografií: Janet Stephens / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907