Starodávná a moderní města se vlastně tolik neliší

22.02.2015 - Stanislav Mihulka

Města dávných civilizací jsou na první pohled úplně jiná, než dnešních velkoměsta. Základní prvky organizace a fungování měst jsou ale kupodivu stále stejné


Reklama

Podle badatelů Institutu Santa Fe a Coloradské univerzity v Boulderu dávná lidská osídlení fungovala velmi podobně jako moderní města, navzdory dramatickým rozdílů ve vzhledu a způsobu vládnutí.

Luis Bettencourt a jeho kolegové prostudovali archeologická data z oblasti dnešního Mexico City, pocházející z intenzivních archeologických průzkumů v šedesátých letech. Analyzovali rozměry stovek dávných chrámů a tisícovek domů tehdejších obyvatel, aby z nich odhadli velikost populace a hustotu osídlení. Sledovali také velikost a rychlost stavby monumentů a významných budov té doby, stejně jako intenzitu jejich využívání obyvateli.

Nakonec se ukázalo, že čím větší bylo tehdejší osídlení, tím větší byla i jeho produkce. Stejně jako v dnešní době. Zní to docela jednoduše, ale pro archeology to prý byl šok. Žili jsme totiž v domnění, že dnešní města a vůbec celý svět kapitalismu, industrializace a demokracie se radikálně liší od minulých civilizací. Teď to ale vypadá, že základní prvky a pravidla organizace lidských osídlení se během uplynulých tisíciletí vlastně nezměnily. Co se týče dalšího výzkumu, Bettencourtův tým chce prostudovat dávná osídlení Peru, Číny a Evropy a sledovat na nich vznik, růst i zánik měst.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Santa Fe Institute, Science Advances

  • Zdroj fotografií: Gabriel Garcia/ Santa Fe Institute

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka
Věda
Vesmír

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907