Starodávná a moderní města se vlastně tolik neliší

22.02.2015 - Stanislav Mihulka

Města dávných civilizací jsou na první pohled úplně jiná, než dnešních velkoměsta. Základní prvky organizace a fungování měst jsou ale kupodivu stále stejné


Reklama

Podle badatelů Institutu Santa Fe a Coloradské univerzity v Boulderu dávná lidská osídlení fungovala velmi podobně jako moderní města, navzdory dramatickým rozdílů ve vzhledu a způsobu vládnutí.

Luis Bettencourt a jeho kolegové prostudovali archeologická data z oblasti dnešního Mexico City, pocházející z intenzivních archeologických průzkumů v šedesátých letech. Analyzovali rozměry stovek dávných chrámů a tisícovek domů tehdejších obyvatel, aby z nich odhadli velikost populace a hustotu osídlení. Sledovali také velikost a rychlost stavby monumentů a významných budov té doby, stejně jako intenzitu jejich využívání obyvateli.

Nakonec se ukázalo, že čím větší bylo tehdejší osídlení, tím větší byla i jeho produkce. Stejně jako v dnešní době. Zní to docela jednoduše, ale pro archeology to prý byl šok. Žili jsme totiž v domnění, že dnešní města a vůbec celý svět kapitalismu, industrializace a demokracie se radikálně liší od minulých civilizací. Teď to ale vypadá, že základní prvky a pravidla organizace lidských osídlení se během uplynulých tisíciletí vlastně nezměnily. Co se týče dalšího výzkumu, Bettencourtův tým chce prostudovat dávná osídlení Peru, Číny a Evropy a sledovat na nich vznik, růst i zánik měst.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Santa Fe Institute, Science Advances

  • Zdroj fotografií: Gabriel Garcia/ Santa Fe InstituteDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda
Revue

Síťovky se znovu dostávají do módy, přestože už nejde o klasické síťkování ani ruční práci. (foto: Profimedia)

Historie

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907