Staroměstská exekuce českých pánů: Pobělohorské divadlo hrůzy

03.02.2016 - Redakce Tajemství české minulosti

Onoho 21. června 1621 stálo na nevelkém, značně nepravidelném Staroměstském náměstí mohutné pódium. Chystala se velkolepá, i když chmurná podívaná...


Reklama

Vlastní exekuce začala úderem páté hodiny ranní. Ze Staroměstské radnice vyšel černě zakuklený městský sluha a divadlo smrti začalo. Odsouzení přicházeli na pódium podle rodu, důstojenství a věku. Proto vystoupili jeden po druhém čelem ke katovi Janu Mydlářovi nejprve páni, které následovali rytíři a posléze měšťané. Nejstarší z odsouzenců byl šestaosmdesátiletý rytíř Kašpar Kaplíř ze Sulevic, nejmladší byl sotva čtyřicetiletý pražský měšťan Jan Kutnauer. Deset mužů bylo starších než sedmdesát let, ve své době šlo nepochybně o starce či kmety.

Meče i provaz

Byla to monstrózní poprava, poprava, jakou nejen hlavní město, ale celé České království doposud nezažilo. Trvala déle než čtyři hodiny a Jan Mydlář na splnění svého úkolu spotřeboval hned čtyři meče; prvním popravil jedenáct mužů, druhým jen pět, zbylými dvěma jedenáct odsouzených. A to ještě byli tři měšťané oběšeni, patrně proto, aby si Mydlář trochu oddechl. Hlavy dvanácti mužů (Václava Budovce z Budova, hraběte Jáchyma Ondřeje Šlika, Jana Jesenia, Bohuslava z Michalovic, Kašpara Kaplíře z Sulevic, Jindřicha Otty z Losu, Valentina Kochana z Prachové, Tomášw Štefka z Koloděj, Kryštofa staršího Kobera z Kobersberku, Nathanaela Vodňanského, Leandra Rüppela a Jiřího Hauenschilda z Fürstenfeldu) byly posléze vystaveny na Staroměstské mostecké věži.

Šest z nich se dívalo do dnešního Křižovnického náměstí, stejný počet byl nasměrován k Vltavě s pohledem na Pražský hrad. Hlavy byly naraženy na dlouhé dřevěné tyče opatřené železnými pruty, jež tvořily jakési koše. To pro případ, aby snad některá z hlav nespadla dolů. A nešlo jen o hlavy popravených. U některých nechyběly ani ruce, jež byly useknuty před popravou, případně po ní, v souladu s vážností provinění. Takto vystaveny byly hlavy popravených po dlouhých deset let. Přečkaly deset zim, jarní deště i letní parna, a tak nepřekvapuje, že skvostnou gotickou architekturu zdobily posléze vybělené lebky. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907