Staroměstská exekuce českých pánů: Pobělohorské divadlo hrůzy

03.02.2016 - Redakce Tajemství české minulosti

Onoho 21. června 1621 stálo na nevelkém, značně nepravidelném Staroměstském náměstí mohutné pódium. Chystala se velkolepá, i když chmurná podívaná...


Reklama

Vlastní exekuce začala úderem páté hodiny ranní. Ze Staroměstské radnice vyšel černě zakuklený městský sluha a divadlo smrti začalo. Odsouzení přicházeli na pódium podle rodu, důstojenství a věku. Proto vystoupili jeden po druhém čelem ke katovi Janu Mydlářovi nejprve páni, které následovali rytíři a posléze měšťané. Nejstarší z odsouzenců byl šestaosmdesátiletý rytíř Kašpar Kaplíř ze Sulevic, nejmladší byl sotva čtyřicetiletý pražský měšťan Jan Kutnauer. Deset mužů bylo starších než sedmdesát let, ve své době šlo nepochybně o starce či kmety.

Meče i provaz

Byla to monstrózní poprava, poprava, jakou nejen hlavní město, ale celé České království doposud nezažilo. Trvala déle než čtyři hodiny a Jan Mydlář na splnění svého úkolu spotřeboval hned čtyři meče; prvním popravil jedenáct mužů, druhým jen pět, zbylými dvěma jedenáct odsouzených. A to ještě byli tři měšťané oběšeni, patrně proto, aby si Mydlář trochu oddechl. Hlavy dvanácti mužů (Václava Budovce z Budova, hraběte Jáchyma Ondřeje Šlika, Jana Jesenia, Bohuslava z Michalovic, Kašpara Kaplíře z Sulevic, Jindřicha Otty z Losu, Valentina Kochana z Prachové, Tomášw Štefka z Koloděj, Kryštofa staršího Kobera z Kobersberku, Nathanaela Vodňanského, Leandra Rüppela a Jiřího Hauenschilda z Fürstenfeldu) byly posléze vystaveny na Staroměstské mostecké věži.

Šest z nich se dívalo do dnešního Křižovnického náměstí, stejný počet byl nasměrován k Vltavě s pohledem na Pražský hrad. Hlavy byly naraženy na dlouhé dřevěné tyče opatřené železnými pruty, jež tvořily jakési koše. To pro případ, aby snad některá z hlav nespadla dolů. A nešlo jen o hlavy popravených. U některých nechyběly ani ruce, jež byly useknuty před popravou, případně po ní, v souladu s vážností provinění. Takto vystaveny byly hlavy popravených po dlouhých deset let. Přečkaly deset zim, jarní deště i letní parna, a tak nepřekvapuje, že skvostnou gotickou architekturu zdobily posléze vybělené lebky. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907