Starovídeňský vánoční trh na Am Hof v roce 1908

12.12.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Obraz nezachycuje imaginární pohádkovou scenérii, ale jeden z nejstarších vánočních trhů na náměstí Am Hof v centru Vídně, jak jej roku 1908 namaloval Carl Wenzel Zajicek.

Kromě jezdeckého pomníku maršála Radeckého, který byl roku 1912 přesunut na okružní třídu Ringstrasse, se v pozadí tyčí krásný mariánský sloup, který zde stojí dodnes. Jen těch pár stánků by dnešní návštěvník hledal marně. S příchodem adventu zaplaví celé prostranství nepřeberné množství trhovců, kteří svými vánočně ozdobenými domečky pokryjí takřka celou plochu náměstí. 

Historie vídeňských vánočních trhů sahá až do roku 1294, kdy římský král a rakouský vévoda Albrecht I. Habsburský dovolil místním řemeslníkům uspořádání prosincových trhů, aby se mohli obyvatelé Vídně zásobit na zimu potřebným zbožím. Dnes patří ke zdejšímu koloritu, že se s úderem adventu rozsvítí všechna hlavní vídeňská náměstí světly desítek stánků s nepřeberným množstvím jídla, pití a dárkového sortimentu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907