Start sovětské sondy Mars 2

19 . 5 . 1971

Reklama

Díky příznivé pozici Marsu vzhledem k Zemi vyslali Američané k planetě dvojici sond Mariner a Sověti dvojici sond Mars, v uvedený den si připomínáme start průzkumného plavidla Mars 2.

TIP: Průzkum Sluneční soustavy: Družice a roboti míří na Mars

Spolu se sesterským strojem Mars 3 dosáhla dvojka oběžné dráhy okolo Marsu asi půl roku po startu a fungovala zde zhruba tři čtvrtiny roku, její přistávací pouzdro však bohužel bylo zřejmě při přistání zničeno a již se neozvalo. Družice Mars 2 zkoumala atmosféru, teploty na povrchu planety a v neposlední řadě prováděla také měření gravitačního a magnetického pole rudé planety. Snímkování detailů na povrchu jí však komplikovala tehdy zuřící celoplanetární písečná bouře.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907