Šťastná idylka: Arcivévoda Karel v kruhu rodiny

26.12.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Fotografie, datovaná k roku 1910, zachycuje arcivévodu Karla v kruhu milované rodiny. V této době mohla klidné chvíle prožívat také jeho matka, saská princezna Marie Josefa. Už čtyři roky byla totiž uvolněna ze jha nešťastného manželství.

Její muž Otto, synovec císaře Františka Josefa I., ve Vídni známý pod přezdívkou „der schöne Otto“, zemřel v roce 1906 na syfilis v náručí své poslední milenky. Arcivévoda se netajil tím, že manželství s Marií Josefou bylo pouze politickým aktem, který mu neměl bránit pokračovat v nezřízeném životním stylu a bujarých radovánkách. Jeho zbožná manželka milostnými eskapádami velmi trpěla, o to víc se proto zaměřila na výchovu svých dvou synů.

Zatímco na Karla čekaly po smrti císaře nejtěžší životní zkoušky, které nedokázal úspěšně projít, mladší Maxmilián Evžen s koncem války promoval jako doktor práv. Stejně jako matka a starší bratr opustil po rozpadu monarchie Rakousko a zamířil do exilu. Jeho cílem se nejdříve stalo nedaleké Švýcarsko a Bavorsko. Konce svých dní ale došel na francouzském jihu, v kouzelném přímořském letovisku Nice.

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907