Reklama


Stíhací letoun nad pouští

07.09.2015 - Tomáš Bártek

Stíhačka F-14A Tomcat z letky VF-41 přelétá nad pouští Saudské Arábie a nahání svůj stín při tréninku v nízké letové výšce. Letka VF-41, známá jako "Black Aces" je umístněna na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt.

Reklama

Grumman F-14 Tomcat je nadzvukový, dvoumístný vojenský letoun s měnitelnou geometrií křídla. Americké námořnictvo ho mezi lety 1974–2006 používalo pro získání vzdušné převahy, jako palubní letoun a také na průzkum.

Při vývoji tohoto letadla se snažili Američané využít zkušenosti z války ve Vietnamu a tamních soubojů se sovětskými MiGy. Do služby byl zařazen 22. září 1970 a vyřazen na den přesně po 32 letech dobré a spolehlivé služby. Celkem bylo vyrobeno 712 kusů a v pozdějších letech služby byly dovybaveny systémem pro použití brýlí pro noční vidění či laserovým kontejnerem LATRIN.

Americké námořnictvo ovšem nebylo jediné, kdo měl Tomcaty ve výzbroji. Na začátku roku 1974 si dodávku 30 letounů objednala íránská armáda a v červnu si objednala dalších 50 kusů. První letouny Írán získal dva roky po první objednávce v lednu 1976. Dodávky stojů těsně před koncem zmařily politické důvody a íránská revoluce na konci sedmdesátých let. Poslední nedodaný Tomcat tak zůstal Američanům a sloužil jako testovací stroj.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesnička Malana, která je vyhlášeným cílem vyznavačů hašiše.

Zajímavosti
Revue

Petřínská věž ve své nadmořské výšce měla „strčit do kapsy“ i samotnou Eiffelovku

Historie

Australští koalové čelí velkému nebezpečí. Ohrožuje je bakteriální infekce chlamydií.

Věda

Sameček získal „svou“ samičku, a tak hurá do vody

Příroda

Při vesmírných procházkách je slunce natolik silným zdrojem světla, že přezáří jakoukoliv hvězdu

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907