Stíhací operace Rimon 20: Dokonalá izraelská letecká past

25.09.2015 - Miroslav Mašek

Při vymýšlení vzdušných léček prosluli izraelští letci agresivitou, přesnou muškou i leteckým mistrovstvím. Nejslavnější z těchto akcí se stala operace Rimon 20 provedená piloty letounů F-4 a Mirage III


Reklama

Ačkoli v šestidenní válce v červnu roku 1967 izraelské letectvo zlikvidovalo přes 300 arabských letadel, po podepsání příměří začaly boje nanovo. Už 4. července byl sestřelen egyptský MiG-17 při pokusu o průnik nad Sinaj, o týden později stejný osud potkal jeden Su-7.

Egyptské přípravy

Mezitím v armádách arabských zemí probíhaly dramatické změny. V Egyptě a Sýrii byly sesazeny z vedoucích postů stovky důstojníků a začala mohutná reorganizace a modernizace. SSSR projevil ochotu jejich letectva znovu vyzbrojit a již koncem června 1967 dodal Egyptu a Sýrii dvě stovky nových letadel. S výzbrojí přibyly do arabských států i tisíce sovětských vojenských poradců. Povzbuzen tímto vývojem začal egyptský prezident Násir spřádat plány jak porazit Izrael a získat zpět území ztracená v předchozích konfliktech.

Rozhodl se pro opotřebovací válku, která měla nepřítele oslabit a připravit půdu pro pozdější egyptský útok. V říjnu 1967 situaci vyhrotilo potopení izraelského torpédoborce provedené egyptskými čluny a opotřebovací válka začala. Mimo pohraniční incidenty a sabotáže konflikt probíhal formou leteckých akcí. Sověti v Egyptě se do války zapojovali pouze jako poradci, ale vše se změnilo začátkem roku 1970, kdy Chel Ha’Avir (izraelské letectvo) získal vzdušnou nadvládu nad Suezským průplavem a Násir požádal Moskvu o zintenzivnění spolupráce.

SSSR reagoval vysláním divize protivzdušné obrany, která zahrnovala letecký pluk vyzbrojený moderními MiG-21MF a baterií protiletadlových raket. Sověti měli zajistit protiletadlovou obranu Káhiry a Alexandrie a uvolnit egyptské piloty pro boj nad Suezem. 

Poslední kapka

Ačkoli Egypt držel příchod sovětských vojáků v tajnosti, izraelská tajná služba ho odhalila. Dokud piloti ze SSSR pouze sledovali boje mezi izraelskými a egyptskými stroji, nechávali je letci Chel Ha’Avir na pokoji. V červenci 1970 však izraelští piloti i operátoři radarů zaznamenali, že někteří stíhači útočící na izraelské letouny hovoří rusky. Nedisciplinovanost Sovětů podala důkaz, že kontingent „poradců“ se zapojoval i do bojů.

Izraelský pohár trpělivosti přetekl 27. července, kdy dva MiG-21 se sovětskými piloty napadly skyhawk vracející se na základnu a poškodily jej. Izraelci si uvědomili, že politika tolerování sovětské přítomnosti selhala, a začali plánovat odvetu, což vláda bezodkladně schválila. Plánovaná akce měla zapadat do série léček připravovaných izraelskými piloty po celou válku a dostala označení Rimon (granátové jablko) 20. Původně se měla uskutečnit 29. července 1970, ale přípravy se nakonec o den protáhly. 

Elita proti nováčkům

Velitel izraelského letectva generál Mordechai Hod vybral dva čtyřčlenné roje Mirage III a jeden roj F-4 Phantom II. „Ef-čtyřky“ 69. perutě měly sehrát roli návnady. Měly napadnout radarovou stanici u města Suez a úder provést tak, aby připomínal způsob boje strojů A-4 Skyhawk – tedy v nízkém letu. Čtyři mirage ze 119. perutě by mezitím pronikly do egyptského vzdušného prostoru a simulovaly rutinní průzkumný let.

Jakmile by Sověti vzlétli k zachycení nepřítele, měly je mirage odlákat na západ, kde by je phantomy a další čtyři mirage ze 117. perutě sevřely z východu do kleští. Záložní čtveřice mirage ze 101. perutě měla stát připravena ke startu na základně Rephidim. Generál neponechal náhodě ani výběr pilotů. Pověřil jím velitele perutí a důstojníci bez výjimky na prvním místě vybrali sami sebe.

Vesměs se jednalo o skutečná letecká esa, jako byl například velitel 119. perutě Amos Amir (5 sestřelů) Asher Snir (11), Avraham Salmon (6), Yehuda Koren (7), velitel 101. perutě Iftach Spector (8) a další elitní stíhači. Podobně hvězdná sestava měla letět v F-4. Sovětům, kteří měli minimální bojové zkušenosti a žádný sestřel, se postavila elita Chel Ha’Avir s šesti desítkami vítězství na svém kontě. 

Černý den pro migy začíná

Operace začala 30. června ve 14 hodin. Letouny F-4 předstírající skyhawky dle plánu napadly radarovou stanici a Amirovy mirage přelétly průplav, vstoupily do egyptského vzdušného prostoru a nabraly výšku, aby je sovětský operátor radaru zachytil. Letěly v tak těsné formaci, že na obrazovce vypadaly jako jedna dvojice průzkumných letadel. Ve skutečnosti šlo o čtveřici stíhaček s celkem osmi střelami AIM-9 Sidewinder.

Operátor radaru se nechal oklamat a poslal do boje čtveřici migů vedenou kapitánem Kameněvem. Záhy vzlétly další dvě čtveřice pod velením kapitánů Jurčenka a Saranina. Nakonec se ve vzduchu ocitlo přes 20 strojů MiG-21MF se sovětskými piloty. Část zamířila za „skyhawky“, část měla napadnout „průzkumné stroje“. Dosud se izraelský plán dařil. Avšak ve chvíli, kdy se migy přiblížily k phantomům, Amirův roj provedl příliš utaženou zatáčku. Místo aby se dostaly za „jednadvacítky“ a mohly je napadnout raketami AIM-7 Sparrow, ocitly se F-4 přilétajícím Sovětům tváří v tvář. Izraelci tak museli přijmout boj zblízka.

Zatímco phantomy se držely ve dvojicích, méně disciplinovaní piloti mirage útočili jednotlivě. Stíhač Salmon ze své mirage spatřil dva migy pronásledující phantomy a odpálil AIM-9. Mig kapitána Jurčenka explodoval a pilot zahynul. Brzy skóroval i Snir, který sidewinderem „sundal“ další nepřátelský letoun. Kapitán Jevgenij Jakovlev se katapultoval, později však svým zraněním podlehl. Protože ale Snirovi nikdo nechránil záda, nevšiml si migu kapitána Ivleva na dvanácté hodině. Střela AA-2 Atoll explodovala těsně za mirage a poškodila její zadní část.

Snir se štěstím dotáhl stroj na základnu Rephidim. Zahanbit se nenechali ani piloti F-4. Zjistili, že let ve dvojicích je bezpečnější, ale při stíhání protivníka i více svazující. Stíhači Bin-Nun a Sella vyhodnotili, že nezkušení sovětští piloti nepředstavují vážnou hrozbu, rozhodli se oddělit a každý si vybral vlastní cíl. Sella se zavěsil za rovně letící mig a vypálil sidewinder. Střela jej sice zasáhla, avšak letoun letěl dál zdánlivě nepoškozen. 

Překvapivé ztráty sovětských pilotů

Rozzuřený Sella vystřelil znovu, když vtom mig náhle vzplál a druhá raketa už jen prolétla kolem. Kapitán Syrkin se stihl katapultovat. Izraelcům už začalo docházet palivo, Bin-Nun si však nechtěl nechat uniknout šanci. Zahlédl jeden mig, který neúspěšně pronásledovaly mirage, vypustil za ním střelu AIM-7 a s uspokojením pozoroval zásah.

Pilot kapitán Kameněv zahynul. Piloti letounů Mirage Salmon a Spector společně napadli další odlétající mig. Když jej minuli raketami, Salmon vypálil salvu z kanónů. Až po několika letech se letci dozvěděli, že poškozený mig havaroval a pilot Žuravlev zahynul. O sestřel se podělili. Celkem stála operace Rimon 20 sovětský kontingent pět letadel.  

„Sestřelili jsme čtyři letouny“

Informace o boji se objevily v tisku už za pár hodin. Izrael prohlásil, že sestřelil čtyři migy, o Sovětech v kokpitech mlčel. Egypt reagoval prohlášením, že žádné stroje neztratil. Skutečná identita pilotů se však nakonec na veřejnost dostala.

Slavným výrokem ji při diskusi o sovětské přítomnosti v Egyptě potvrdila i premiérka Golda Meirová: „Jak vím, že v Egyptě byli sovětští piloti? Jednoduše, protože jsme sestřelili čtyři sovětské letouny řízené sovětskými piloty.“ Radost ze sestřelů neměli jen Izraelci, škodolibě se usmívali i Egypťané.

TIP: Vojáci v sukních? Ženy v Izraelských obranných silách

Arogantní sovětští poradci totiž neúspěchy egyptských letců svalovali na nedostatek zkušeností s dodatkem, že stroje Mig-21MF jsou izraelským strojům nadřazené. Operace Rimon 20 se zapsala do dějin jako klasický případ úspěšné léčky a její výsledek se stal jedním z mnoha důvodů vypovězení poradců z Egypta v roce 1972. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907