Sto kilometrů pod mořem: Postaví Čína nejdelší tunel na světě?

21.02.2014 - Jan Miklín

Stavba tunelu dlouhého 123 km majícího spojit města Ta-lien a Jen-tchaj by mohla začít už za několik málo let, pokud tedy vláda monstrózní projekt za v přepočtu stovky miliard korun schválí vláda. A vysoké náklady nebudou jediným oříškem, který budou muset stavitelé rozlousknout


Reklama

Náročnost úkolu vynikne třeba ve srovnání s doposud nejdelším podmořským tunelem, japonským Seikanem (53,8 km) nebo padesátikilometrovým tunelem pod průlivem La Manche. I nový – momentálně dokončovaný – Gotthardský tunel má „jen“ 57 kilometrů.

Vydrží zemětřesení?

Na inženýry ale nečekají lehké podmínky. Projekt počítá ne s jedním, ale hned třemi souběžnými tunely – železničním, automobilovým a údržbovým, každým o průměru jedenácti metrů. Ty by měly být raženy v tvrdé skále třicet metrů pod mořským dnem, s atmosférou spojeny větracími šachtami ústícími na ostrovech. 

Problematická je ale zejména tektonická aktivita v oblasti. V roce 1976 postihlo nedaleké město Tchang-šan a zanechalo po sobě na dvě stovky tisíc mrtvých. Plánovaný tunel by měl protínat hned dvě zlomové linie. A jak varují místní geologové, „razící práce skrze aktivní zlom skrývají velké riziko a musí být prováděny s maximální pozorností.“ Uvidíme, zda si za několik let opravdu místní zkrátí cestu mezi městy o slibovaných sedm hodin na necelou hodinu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Pilot lunárního modulu mise Apolla 11 – astronaut Edwin Aldrin během výstupu na povrch Měsíce.

Vesmír

Salony vytvářely kulturu, i zcela prázdné konverzace. Nakonec však přispěly k pádu monarchie.

Historie

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907