Stoletá záhada z válečných zákopů: Mozek ničený vibracemi

28.05.2013 - Jaroslav Petr

Exploze granátu nemusí člověka viditelně zranit, a přesto z něj udělá trosku. Své dokáže rázová vlna i vyvolaný stres

<p>Včetně ocasu dorůstá ara kaninda délky 85 centimetrů a váží přibližně 900 gramů.</p>

Včetně ocasu dorůstá ara kaninda délky 85 centimetrů a váží přibližně 900 gramů.


Reklama

V zákopech na frontách první světové války utrpěla spousta vojáků „granátový šok“. Nezasáhla je střepina, rázová vlna výbuchu jim nerozervala vnitřnosti ani plíce. Zdálo se, že po krátkém bezvědomí a ztrátě orientace má voják všechny předpoklady pro dokonalé zotavení. Nestalo se. Muži trpěli ještě dlouhé roky úpornými bolestmi hlavy, závratěmi, nespavostí a výpadky paměti. Lékaři i velitelé byli přesvědčeni, že „granátový šok“ postihuje nervově labilní vojáky, všem problémům přičítali ryze psychické příčiny.

Bezmála sto let starý názor vojenských lékařů přežíval donedávna, než se o jeho zásadní přehodnocení postarali američtí vědci. Válka v Iráku přináší kromě zranění a obětí na životech i postižení nápadně podobná „granátovému šoku“. Lékaři zjistili, že vojáci vystavení účinku blízké exploze utrpěli rozsáhlá zhmoždění mozku, i když u nich nedošlo ke zjevnému poranění hlavy. Výběžky nervových buněk, tzv. neurity a dendrity, mají tito lidé na mnoha místech mozku zpřetrhané. Nikdo s ničím podobným nepočítal. Americké ministerstvo obrany dokonce před několika lety ukončilo výzkum, který měl za cíl vývoj výstroje, jež by vojáky účinněji chránila před účinky rázové vlny exploze. Během projektu vědci věnovali pozornost hlavně ochraně trupu, hlava jim připadala dostatečně chráněná přilbou. To by platilo v případě, že poškození nervové tkáně je důsledkem otřesu mozku.

Výbuch však poškozuje mozek i nepřímo, účinkem rázové vlny na břicho a hrudník. Dochází přitom k silným vibracím velkých tepen a žil. Vibruje i krev a tou se vibrace šíří až do žil a tepen mozku, kde způsobí poškození nervové tkáně. Vibrace doslova cupují nervové buňky na kousky, současná výstroj však vojáky před tímto rizikem nechrání. Přesto se zdá, že samotné zhmoždění mozku k vyvolání „granátového šoku“ nestačí. U vojáků sehrávají svou roli zřejmě i negativní důsledky silného stresu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907