Stratovulkán Lokon se probouzí: Kouř a popel dosahují výšky 1 500 metrů

01.09.2015 - Martin Reichman


Reklama

Jedna z nejaktivnější indonéských sopek uplynulého století – 1 580 metrů vysoký stratovulkán Lokon, se opět probouzí. První zaznamenané erupce Lokonu se datují až do roku 1375, v posledních sto letech je ale sopka v různé míře aktivní takřka nepřetržitě. Poslední velkou erupci sopka předvedla 14. července 2011 a evakuovány kvůli ní byly tisíce lidí. Výbuchy menšího rozsahu se odehrály také v roce 2012. Nyní se zdá, že se Lokon opět nebezpečně probouzí. Nad jeho vrcholkem se objevilo až 1500 metrů vysoké mračno kouře a popela. Odloženo nebo zrušeno muselo být několik letů a úřady vydaly varování pro místní obyvatelstvo.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907