Stratovulkán Lokon se probouzí: Kouř a popel dosahují výšky 1 500 metrů

01.09.2015 - Martin Reichman


Reklama

Jedna z nejaktivnější indonéských sopek uplynulého století – 1 580 metrů vysoký stratovulkán Lokon, se opět probouzí. První zaznamenané erupce Lokonu se datují až do roku 1375, v posledních sto letech je ale sopka v různé míře aktivní takřka nepřetržitě. Poslední velkou erupci sopka předvedla 14. července 2011 a evakuovány kvůli ní byly tisíce lidí. Výbuchy menšího rozsahu se odehrály také v roce 2012. Nyní se zdá, že se Lokon opět nebezpečně probouzí. Nad jeho vrcholkem se objevilo až 1500 metrů vysoké mračno kouře a popela. Odloženo nebo zrušeno muselo být několik letů a úřady vydaly varování pro místní obyvatelstvo.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907