Animace: Střet komety Shoemaker-Levy 9 s Jupiterem

13.01.2014 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Kometa Shoemaker-Levy 9 byla neperiodická kometa, která roku 1994 dopadla na planetu Jupiter. Jednalo se o první přímo pozorovatelnou srážku dvou těles Sluneční soustavy.

Na rozdíl od většiny komet neobíhala Shoemaker-Levy 9 okolo Slunce, ale okolo Jupitera po dobu asi čtvrt století po velmi excentrické dráze. Úlomky komety roztrhané slapovou silou planety začaly dopadat do atmosféry Jupitera 16. července 1994. Poslední z nich dopadl 22. července 1994; místa dopadu ležela na jižní polokouli.

Úlomky měly různou velikost a bylo jich přes dvacet. Větší z nich podle odhadů měřily 0,5 až 3 km a jejich rychlost při dopadu byla okolo 60 km/s. Dopad úlomků sledoval Hubbleův vesmírný dalekohled a dalekohledy Keck. V místech dopadu byly pozorovány výtrysky plynů z atmosféry; později se zde vytvořily tmavé skvrny které byly patrné ještě téměř o rok později.

(S využitím textů Wikipedie)

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907