Strhující thriller Marťan: Jak přežít na Marsu 687 dnů

09.03.2015 - Martin Reichman

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře


Reklama

V nepříliš vzdálené budoucnosti již lidé létají na Mars. V pořadí třetí expedicí je Ares 3, původně plánovaná na měsíc pobytu na povrchu rudé planety. Šestý den expedice, zastihne šestičlennou posádku na Marsu silná písečná bouře a NASA se rozhodne misi předčasně odpískat.

Jak neumřít na Marsu

Během rychlého přesunu k marsovskému vzletovému modulu se zraní botanik Mark Watney tak nešťastně, že jej zbylá pětice považuje za mrtvého. Mark sice nezemře, nemůže ale komunikovat ani s odletěvšími členy mise ani se Zemí. Je sám na povrchu Marsu a kromě něj o tom nikdo neví.

Mark má k dispozici HAB, tedy habitat, základnu s potravinami a vybavením na dva měsíce. Jedinou jeho nadějí je mise Ares 4, která má na Mars dorazit za dva roky. Mark tedy stojí před problémem, jak přežít na Marsu dva roky...

Kniha Marťan, spisovatele Andyho Weira, není sci-fi v pravém slova smyslu, jde spíše o skvěle napsaný thriller z vesmírného prostředí. Hlavní hrdina svůj příběh vypráví prostřednictvím deníku a děj knihy letí neuvěřitelným tempem. Přestože některé scény mohou vypadat, mírně řečeno, méně uvěřitelně (například chemická výroba vody) a Mark Watney občas působí, jako MacGyver, jde především o výbornou zábavu. Příběh zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.

Ochutnávka knihy

Pokud vás zajímá, jaké to je strávit na Marsu téměř dva roky, je Marťan Andyho Weira tím pravým čtením pro vás. Společně s internetovým knihkupectvím ebux.cz jsme pro vás připravili malou ukázku z knihy, celou knihu v papírové i elektronické verzi si pak můžete zakoupit v internetovém knihkupectví ebux.cz.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ebux.cz

  • Zdroj fotografií: ebux.czDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907