Studené světlo: Když svítí obloha nad Čínou

06.02.2014 - Petr Broža

Chemoluminiscence -<p>Chemické světélkování připomíná polární záři</p>
Chemoluminiscence -

Chemické světélkování připomíná polární záři


Reklama

Nádherná podívaná po západu slunce se naskytla 25. ledna nad čínskou provincí Jün-nan. Červená záře na obloze není obdoba polární záře, ale výsledek procesu zvaný chemoluminiscence. Jde o světélkování doprovázející chemické reakce některých látek, v tomto případě vzduchu. Chemiluminiscence, jinak nazývané také chemické světlo, vzniká přímou přeměnou chemické energie na světelnou. Protože při chemiluminiscenci není produkováno téměř žádné teplo, bývá světlo produkované některými chemickými reakcemi nazýváno také jako studené.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Cui Yongjiang

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907