Super Saturn: Vzdálený svět má 200× větší prstence než Saturn

05.02.2015 - Martin Reichman

Tým amerických a britských astronomů objevil obří planetu, s 200× větším systémem prstenců, než má Saturn


Reklama

Vzdálený svět, který dostal jméno J1407b, se nachází asi 434 světelných let od Země. Podle prvních pozorování je jednotlivých prstenců nejméně 30 a planeta samotná je 10× až 40× větší než Jupiter.

Obří rozsah prstenců i jejich samotná existence vědce velmi překvapily. Mezi více než 2 tisíci objevenými exoplanetami, je totiž obr J1407b první s tímto zvláštním doplňkem. Rozsah prstenců je také unikátní, první odhady hovoří o velikosti blížící se 180 milionům kilometrů! Saturnovy prstence přitom měří pouhých 250 tisíc kilometrů!

Na rozdíl od Saturnu je ale J1407b velmi mladým světem. Vědci jeho stáří odhadují na pouhých 16 milionů let, věk jeho bratra z naší Soustavy je přitom odhadován na 4,6 až 4,7 miliard let. Nízký věk tak může znamenat, že se planeta J1407b doposud nachází ve stádiu formování a její obří planetární prstence se tak v průběhu času budou rozpadat.

  • Zdroj textu:

    Cornell University Library

  • Zdroj fotografií: Ron Miller

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907