Supercela: Bouře, co vypadá jako létající talíř

06.05.2013 - Petr Broža

<p>Nařízení se překvapivě nevyhýbají ani zápasníkům sumo, přestože je jejich sport nedílnou součástí japonské kultury</p>

Nařízení se překvapivě nevyhýbají ani zápasníkům sumo, přestože je jejich sport nedílnou součástí japonské kultury


Reklama

Je to kosmická loď vetřelců nebo bouřkový mrak? Tato bouře se jmenuje supercela a jde o kolosální bouřkový systém tvořený jednou dominantní mohutnou konvektivní buňkou. Tato rotující oblast v bouřkové buňce se označuje jako tzv. mezocyklóna a dosahuje průměru několika kilometrů. Často přináší průtrže mračen včetně krup a prudké větry, které se mohou vyvinout v tornáda. Právě v souvislosti s výskytem supercel dochází ke vzniku nejničivějších tornád na americkém středozápadě. Tento obrázek byl pořízen v americké Montaně v blízkosti města Glasgow.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Sean R. Heavey

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907