Supermoderní technologie? Orion pohání 12 let starý procesor

22.12.2014 - Martin Reichman

Možná vás překvapí, že raketu, která má jednou dopravit lidskou posádku na Mars, pohání počítač s menším výkonem, než má váš telefon


Reklama

Vesmírné technologie jsou často spojovány s představou supermoderní techniky. Již během nedávné mise sondy Rosetty a jejího výsadkového modulu Philae se často skloňovala nedostatečná kapacita akumulátorů a z dnešního pohledu i zastaralá technika. Přestože výbava Rosetty byla poplatná době svého vývoje (sonda byla konstruována před 14 lety) ani nejnovější superstroj NASA na tom není o mnoho lépe.

Výkon jako u dnešních mobilů

Pokud byste v nejnovější kosmické lodi čekali 24jádrový procesor, patrně budete zklamáni. Počítačový hardware v Orionu odpovídá notebookům z před 11 let. Výkonem tak zaostává i za nejnovějšími chytrými telefony dneška.

Počítač v Orionu obsahuje procesor IBM PowerPC 750FX, používaný v noteboocích Apple iBook G3, uvedených na trh v roce 2001. Téměř totožný procesor byl součástí těchto počítačů v roce 2003. Procesor pracuje na frekvenci 900 MHz a je vyráběný 130nm technologií, výkonově je tak srovnatelný například s procesory používanými v mobilních telefonech Samsung Galaxy S III. Orion má na své palubě tři naprosto totožné počítače, dva z nich fungují jako záloha pro případ výpadku. Pravděpodobnost, že při misi celý systém selže a dojde k restartování je jen 1 : 1 870 000.

Důvod slabší výbavy je prostý – víc než výkon je pro vesmírné účely důležitá spolehlivost. NASA pochopitelně nepoužívá sériové čipy, součástky určené pro Orion mají zesílené obvody odolné proti otřesům a kvůli radiaci jsou také vybaveny silnějším stíněním. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    geek.com

  • Zdroj fotografií: NASA, Samsung

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907