Supernova, která přispěla k pochopení velikosti vesmíru

03.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Supernova 1994D, která je vidět jako jasná skvrna vlevo dole, se nachází za vnějším okrajem disku galaxie NGC 4526. Tato v minulosti explodující hvězda vědcům posloužila k odhadu rychlosti rozpínání vesmíru a jeho geometrie. Jak? Supernova 1994D patří mezi supernovy typu Ia a vědci na základě její jasnosti stanovili její vzdálenost. Určili tak základní parametr pro výpočet vzdáleností jiných supernov. Supernovy s nižší jasností se podle tohoto parametru nacházejí dál. Kalibrováním přesné závislosti mezi jasností a vzdáleností mohou astronomové odhadnout rychlost rozpínání vesmíru (parametrem je Hubblova konstanta), i geometrii vesmíru (parametrem je omega a lambda).

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Ani se spaním se to nemá přehánět

Věda

František Josef I. žil déle než 86 let, z toho 68 let panoval a řídil osudy jedné z největších a nejmocnějších říší světa. Stal se symbolem jistoty a trvalosti, ale i nehybnosti. 

Zajímavosti

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu

Vesmír

Tre Cime di Lavaredo

1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍ

Autor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výšku

Snímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!

Příroda

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907