Supernova po explozi: Valící se oblaka horkého prachu a plynu

13.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Obrázek zachycený rentgenovou observatoří Chandra, zobrazuje pozůstatky po explozi supernovy Puppis A, vzdálené přibližně 7 tisíc světelných let od Země. Tento pozoruhodný záběr komplexního rozpínání zbytku supernovy má na šířku přibližně 10 světelných let.

Výsledný obraz, který je založen na zatím nejúplnějších datech z pozorování rentgenovou observatoří, se vlastně skládá z několika snímků – rentgenová záře z plynu zahřátého rázovou vlnou supernovy je v modrých odstínech, zatímco infračervená emise ze zahřátého prachu je vidět v červené a zelené barvě.  

Rentgenová observatoř Chandra, která pracuje v měkkém rentgenovém záření od 1 keV do 10 keV, umí zachytit snímky a spektra kosmických rentgenových zdrojů s vysokou úhlovou i spektrální rozlišovací schopností. Pozorování vesmíru v rentgenové oblasti spektra je jinak velmi složité. Zemská atmosféra ho nepropouští, díky čemuž je možný na Zemi život.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907