Supernova v Magellanově mračnu: Jak se měnily prstence okolo hvězdy

28.09.2014 - František Martinek

Při výbuchu supernovy se do okolního vesmíru uvolňuje obrovská spousta materiálu a vznikají nádherné prstence planetárních mlhovin. Jeden z prstenců dobře zdokumentoval Hubble


Reklama

Jeden z dobře zdokumentovaných výbuchů supernovy se odehrál 23. 2. 1987 (přesněji v té době její záření doputovalo k Zemi). Supernova dostala označení SN 1987A a při jejím výbuchu se uvolnila energie odpovídající záření 100 milionů Sluncí.

Když se do míst exploze „podíval“ o dvacet let později Hubbleův vesmírný dalekohled, objevil trojnásobný systém prstenců se spoustou jasných skvrn podél prostředního plynného prstence, který obklopuje explodovanou hvězdu. Rázová vlna materiálu vymrštěného při hvězdném výbuchu narazila do vnitřního prstence, zahřála jej a způsobila jeho „rozsvícení“ v místech největšího zahřátí. Hmota prstence, jehož průměr činí asi jeden světelný rok, byla hvězdou vymrštěna zhruba dvacet tisíc let před explozí. Uvolněné rentgenové záření zahřálo plyn v prstenci, který poté začal zářit v podobě jasných korálků.

Exploze se odehrála v blízké malé nepravidelné galaxii s názvem Velké Magellanovo mračno, která doprovází naši Mléčnou dráhu a je od Země vzdálena 163 tisíc světelných roků. Tak dlouho také putovala informace o výbuchu hvězdy, než ji astronomové na Zemi zaregistrovali.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907