Supernova v Magellanově mračnu: Jak se měnily prstence okolo hvězdy

28.09.2014 - František Martinek

Při výbuchu supernovy se do okolního vesmíru uvolňuje obrovská spousta materiálu a vznikají nádherné prstence planetárních mlhovin. Jeden z prstenců dobře zdokumentoval Hubble


Reklama

Jeden z dobře zdokumentovaných výbuchů supernovy se odehrál 23. 2. 1987 (přesněji v té době její záření doputovalo k Zemi). Supernova dostala označení SN 1987A a při jejím výbuchu se uvolnila energie odpovídající záření 100 milionů Sluncí.

Když se do míst exploze „podíval“ o dvacet let později Hubbleův vesmírný dalekohled, objevil trojnásobný systém prstenců se spoustou jasných skvrn podél prostředního plynného prstence, který obklopuje explodovanou hvězdu. Rázová vlna materiálu vymrštěného při hvězdném výbuchu narazila do vnitřního prstence, zahřála jej a způsobila jeho „rozsvícení“ v místech největšího zahřátí. Hmota prstence, jehož průměr činí asi jeden světelný rok, byla hvězdou vymrštěna zhruba dvacet tisíc let před explozí. Uvolněné rentgenové záření zahřálo plyn v prstenci, který poté začal zářit v podobě jasných korálků.

Exploze se odehrála v blízké malé nepravidelné galaxii s názvem Velké Magellanovo mračno, která doprovází naši Mléčnou dráhu a je od Země vzdálena 163 tisíc světelných roků. Tak dlouho také putovala informace o výbuchu hvězdy, než ji astronomové na Zemi zaregistrovali.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907