Superrychlá spirální galaxie ESO 137-001 ztrácí hvězdotvornou hmotu

01.04.2014 - Redakce


Reklama

Spirální galaxie ESO 137-001 je neuvěřitelně rychlá. Ve vzdálenosti zhruba 220 milionů světelných let se prohání masivní kupou galaxií Abell 3627 rychlostí 7 milionů kilometrů za hodinu. Na tomto složeném obrázku z teleskopu Hubble a dalekohledu Chandra jsou kromě ní vidět také hvězdy ze souhvězdí Jižního trojúhleníku.

Na snímku jsou patrné stopy prachu a plynu, které galaxie nechává daleko za sebou. Na datech z Hubblea ve viditelném světle je zřetelné, že z odebraného materiálu vznikly stopy krátkých modrých čar. Rentgenová data z Chandry pak ukazují ohromný rozsah zahřátého odebraného plynu – tmavší, difúzní stopa je dlouhá přes 400 000 světelných let! Hravě tak překonává velikost samotné galaxie.

Bez tohoto plynu a prachu, který galaxie postupně ztrácí, se budou jen těžko rodit nové hvězdy.To je vidět na příkladu žluté eliptické galaxie vpravo, které tato hvězdotvorná hmota již chybí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907