Superrychlá spirální galaxie ESO 137-001 ztrácí hvězdotvornou hmotu

01.04.2014 - Redakce


Reklama

Spirální galaxie ESO 137-001 je neuvěřitelně rychlá. Ve vzdálenosti zhruba 220 milionů světelných let se prohání masivní kupou galaxií Abell 3627 rychlostí 7 milionů kilometrů za hodinu. Na tomto složeném obrázku z teleskopu Hubble a dalekohledu Chandra jsou kromě ní vidět také hvězdy ze souhvězdí Jižního trojúhleníku.

Na snímku jsou patrné stopy prachu a plynu, které galaxie nechává daleko za sebou. Na datech z Hubblea ve viditelném světle je zřetelné, že z odebraného materiálu vznikly stopy krátkých modrých čar. Rentgenová data z Chandry pak ukazují ohromný rozsah zahřátého odebraného plynu – tmavší, difúzní stopa je dlouhá přes 400 000 světelných let! Hravě tak překonává velikost samotné galaxie.

Bez tohoto plynu a prachu, který galaxie postupně ztrácí, se budou jen těžko rodit nové hvězdy.To je vidět na příkladu žluté eliptické galaxie vpravo, které tato hvězdotvorná hmota již chybí.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907