Superrychlé Lamborghini: Sporťák v ceně malého tryskáče

31.01.2014 - Jan Miklín

Nejrychlejší, nejsilnější, ale také nejškaredší. Hned několika nej se pyšní model Lamborghini Veneno, navržený k loňským padesátinám značky a vyrobený v pouhých čtyřech kusech


Reklama

Slavný italský výrobce aut svůj jubilejní model odhalil loni na Ženevském autosalonu, a supersport s vizáží jako z vesmíru vzbudil zájem nejen odborné veřejnosti. Avšak kromě uznání a obdivu k opravdu obdivuhodným parametrům získal podle hodnocení amerického severu Edmonts označení „nejškaredší auto historie.“

Z nuly na sto za 2,88 vteřiny

Přestože ostré – až agresivní – tvary kompozitní, karbonové a hliníkové karoserie vypadají zvláštně, Američanů autu trochu křivdí. Vždyť jde o speciál, který se pyšní skvělými parametry: zrychlení z nuly na sto km/h zvládne 2,8 vteřiny a ručička tachometru se zastaví až na 355 km/h. Za to může dvanáctiválcový motor o objemu 6,5 litru a výkonu 740 koní, spojený se sedmistupňovou převodovkou. Hmotnost dvoumístného vozu činí pouhých 1450 kg, což je o více jak sto kilogramů méně, než váží „sériový“ Aventador, ze kterého Veneno vychází.

Pokud vás auto zaujalo, máme jednu špatnou a jednu dobrou zprávu. V době, kdy byl automobil ve Švýcarsku představen, šly do výroby jen tři kusy, a jejich majitelé byli již známi. Před pár dny si jeden z mála exemplářů převzal americký fanoušek značky Kris Singh, který za něj zaplatil v přepočtu přes osmdesát milionů korun. Dobrou zprávou je, že Lamborghini nečekaně oznámilo výrobu vozu ve verzi Roadster bez střechy – těch vznikne hned devět ve speciální červené barvě. Cenovka je tentokrát ještě vyšší, bez daně auto vyjde na 86 milionů korun. A můžeme se vsadit, že už je všech devět kusů zamluveno.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907