Supertajfun Maysak míří nad Filipíny: Má sílu hurikánu Katrina, bude ale slábnout

02.04.2015 - Martin Reichman


Reklama

Filipíny se připravují na úder supertajfunu Maysak, který by měl na východní pobřeží dorazit během soboty či neděle. Tajfun, byl původně řazený do páté nejvyšší kategorie bouří podle Saffir-Simpsonovy stupnice, cestou k Filipínám už ale lehce zeslábl. Bouře kategorie 5 doprovází vítr o rychlosti nad 250 kilometrů v hodině a způsobují naprosté zničení dřevěných a prefabrikovaných budov. Relativně spolehlivě mu odolávají pouze betonové a ocelové stavby. Nejznámější bouří této síly byl hurikán Katrina, který v roce 2005 zpustošil americké město New Orleans nebo hurikán Andrew z roku 1992.

Američtí i filipínští meteorologové očekávají, že při úderu na ostrov Luzon by měl tajfun Maysak odpovídat kategorii 2, pro niž jsou typické větry o rychlosti 154 až 177 kilometrů v hodině a během postupu nad pevninu by měl postupně slábnout. Bouře kategorie 2 obvykle strhávají střechy a pustoší vegetaci, mezi nejznámější bouře této kategorie patří hurikány Diana (1990), Erin (1995) a Dolly (2008).

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ESA, NASA, Samantha Cristoforetti

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907