„Supertajný“ armádní raketoplán dnes opět startuje: Ponese solární plachetnici

20.05.2015 - Martin Reichman

Armádní raketoplán Boeing X-37B se chystá opět vzlétnout. V rámci své v pořadí čtvrté mise vynese na oběžnou dráhu solární plachetnici


Reklama

O jeho skutečném poslání se téměř nic neví. Experimentální bezpilotní vesmírný letoun Boeing X-37B, patřící americké armádě, má za sebou již (minimálně) tři dlouhé mise na oběžné dráze Země. Nejkratší trvala 224 dnů, nejdelší, která skončila v říjnu loňského roku, byla dokonce 3× delší. Nyní se X-37B chystá opět vzlétnout.

Na rozdíl od předchozích misí odtajnila americká armáda alespoň část jeho poslání. Na oběžnou dráhu dopraví solární plachetnici LightSail-A, k jejímu plánovanému testu. Obě plavidla odstartují dnes odpoledne z floridského Mysu Canaveral - okno pro start nosné rakety Atlas V se otevírá od 16:45 hodin našeho času. Předpověď počasí ale nezavdává k přílišnému optimismu. Šance na start je podle aktuálních předpovědí jen 60%.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ulalaunch.com

  • Zdroj fotografií: Boeing, Space.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907