Svatá liga poráží Turky v bitvě u Lepanta

7 . 10 . 1571

Reklama

7. října 1571 se vody Iónského moře silně otřásly. V jeho vlnách se střetla křesťanská tvář Evropy s islámskou Vysokou Portou, lépe řečeno loďstvo států spojených pod vlajkou Svaté ligy s mocnou Osmanskou říší.

Rozpínavost Turků směřující stále více do Evropy, zesílená útokem na benátské državy, podnítila sjednocení křesťanských panovníků, kteří pod patronací papeže přistoupili k utvoření protiturecké koalice. Do jejího čela byl postaven Don Juan d´Austria, nemanželský syn Karla V. Vítězství nad východním nepřítelem sice znepokojenou Evropu na čas uklidnilo, nezastavilo však osmanskou vojenskou sílu, která sužovala starý kontinent ještě téměř dvě stě let.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907