Svatá skála Aboriginců: Největší monolit na světě

27.05.2013 - Marek Telička


Reklama

Uluru, jinak také Oolora, Ayers Rock, The Rock, Ayersova skála, je nejobjemnější kamenný monolit na světě. Jde o jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu na domorodém území v Severním teritoriu a Národním parku Uluru – Kata Tjuta blízko městečka Alice Springs. Monolit se tyčí téměř 350 metrů nad okolní rovinatou krajinou a současně je pět kilometrů zapuštěn do země. Je dlouhý 3,6 km, široký 2,4 km a jeho geologické stáří činí okolo 600 milionů let.

Oblast okolí pískovce je velmi suchá, ročně zde spadne jen okolo 300 mm srážek. Průměrná letní teplota je 37,8 stupně Celsia, v zimě pak klesá na 4,7 stupně. Nejvyšší naměřená letní teplota dosáhla 45 stupňů a nejnižší zimní pak klesla pět stupňů pod bod mrazu. V historii žilo v okolí Uluru 46 druhů savců, dnes už je to jen 21; většina z nich je chráněna.

Tento pískovec má nesmírný kulturní a náboženský význam pro zdejší domorodce, Anangy. Celé území okolo útvarů Uluru a Kata Tjuta patřilo odpradávna lidu Anangů a zároveň je křižovatkou domorodých cest stvoření. Celá posvátná oblast jim byla v roce 1985 po vleklých soudních přích s Australskou vládou navrácena. Od tohoto roku je i vedeno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907