Svědectví kuřecí DNA: Do Ameriky se podívali i Polynésané

26.06.2013 - Jaroslav Petr

Thor Heyerdahl se pokusil plavbou na balzovém voru Kon Tiki krátce po druhé světové válce dokázat, že do Tichomoří dopluli v předkolumbovských časech jihoameričtí indiáni. Antropologové a genetici se ovšem tehdy Heyerdahlovi smáli. Jak se ukazuje, neprávem

<p>Gestapo tuto příslušnici SOE považovalo za jednoho z nejnebezpečnějších spojeneckých špionů. Po válce vstoupila do CIA jako zpravodajská analytička.</p>

Gestapo tuto příslušnici SOE považovalo za jednoho z nejnebezpečnějších spojeneckých špionů. Po válce vstoupila do CIA jako zpravodajská analytička.


Reklama

Na jednom mezinárodním kongresu padla dokonce na jeho adresu posměšná poznámka, že Velikonoční ostrov mohli osídlit lidé z Jižní Ameriky jedině v případě, že by Polynésané při svých kolonizačních výpadech na východ „nezabrzdili“ a „přejeli“ až do Jižní Ameriky, odkud by se pak na Velikonoční ostrov dostali „zpátečkou“. Jak se nyní ukazuje, není to nepravděpodobný scénář.

Není kuře jako kuře

Nejnovější výzkum týmu vedeného Elizabeth Matisoo-Smithovou z University of Auckland na chilském poloostrově Arauco v lokalitě El Adrenal odhalil kosti kuřat, jež byly radiouhlíkovou metodou datovány do doby mezi roky 1321 až 1407. Tím je vyloučeno, že by kuřecí kosti pocházely od Evropanů. Na ty čekaly chilské vody ještě další století. Ve stejné době se ale děly velké věci v polynéské části Pacifiku. Došlo k osídlení nejvýchodnějších polynéských výsep včetně Velikonočního ostrova a ostrova Pitcairn, který později proslul v souvislosti se vzbouřenci z lodi Bounty. Genetické analýzy DNA kuřecích kostí z El Adrenal prokázaly, že kuřata byla stejného druhu jako drůbež chovaná starými Polynésany. Po genetické stránce byla tato kuřata prakticky identická s kuřaty, jež se v té době chovala na souostroví Tonga a Samoa. Rozdíl mezi DNA kuřat z El Adrenal a DNA kuřat z Velikonočního ostrova je minimální.

Cesta tam a zase zpátky

Zdá se tedy skoro jisté, že Polynésané obývající Velikonoční ostrov podnikli cestu do Jižní Ameriky. Výprava jim zřejmě nezabrala více než dva týdny, což je celkem „v normě“ pro výpravy tehdejších Polynésanů. Jenže v dědičné informaci jihoamerických indiánů zatím nikdo nenašel varianty genů, které by dokazovaly příměs polynéské krve. Podle Elizabeth Matisoo-Smithové je to ovšem logické. Polynésané byli velmi zdatní cestovatelé, ale usídlovali se jen na ostrovech, kde se nevyskytovali žádní jiní lidé. Zabrali tak třeba i Havaj nebo Nový Zéland. Pokud ale narazili v Chile na indiány, tak je prý vysoce pravděpodobné, že se otočili a pluli zase zpátky domů. Jen kuřata tam zůstala...

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907