Svědkové katastrofy: počítačová tomografie lidí z Pompejí

17.10.2015 - Stanislav Mihulka

Moderní technologie odhalují osudy obyvatel dávného města antického Říma


Reklama

Sopka Vesuv před téměř 2 tisíci lety zasypala Pompeje a okolí mohutnou vrstvou popela a v kamení. V Pompejích přitom zahynulo asi 2 tisíci lidí, z nichž bylo zatím objeveno 1 150.

Italský archeolog Giuseppe Fiorelli v roce 1863 vyvinul postup, jak získat sádrové odlitky těl obyvatel Pompejí. Díky tomu vznikl unikátní materiál, který zachycuje tehdejší muže, ženy, děti i zvířata v posledním okamžiku života. V dnešní době můžeme sádrové odlitky prozkoumat pokročilými metodami, jako je počítačová tomografie.

Vědci proskenovali celkem 86 odlitků z devatenáctého století a získali tím spoustu nových informací. Zjistili, že mnozí lidé v posledních chvíli vyběhli z domů ve snaze si zachránit život, a venku je zabily bortící se domy a střechy. Také vyšlo najevo, že se obyvatelé Pompejí většinou těšili dobrému zdraví a měli v perfektním stavu zuby.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Discovery News

  • Zdroj fotografií: Leandro Neumann Ciuffo / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907