Moderní technologie odhalují osudy obyvatel dávného města antického Říma
Sopka Vesuv před téměř 2 tisíci lety zasypala Pompeje a okolí mohutnou vrstvou popela a v kamení. V Pompejích přitom zahynulo asi 2 tisíci lidí, z nichž bylo zatím objeveno 1 150.
Italský archeolog Giuseppe Fiorelli v roce 1863 vyvinul postup, jak získat sádrové odlitky těl obyvatel Pompejí. Díky tomu vznikl unikátní materiál, který zachycuje tehdejší muže, ženy, děti i zvířata v posledním okamžiku života. V dnešní době můžeme sádrové odlitky prozkoumat pokročilými metodami, jako je počítačová tomografie.
Vědci proskenovali celkem 86 odlitků z devatenáctého století a získali tím spoustu nových informací. Zjistili, že mnozí lidé v posledních chvíli vyběhli z domů ve snaze si zachránit život, a venku je zabily bortící se domy a střechy. Také vyšlo najevo, že se obyvatelé Pompejí většinou těšili dobrému zdraví a měli v perfektním stavu zuby.
Discovery News
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)