Svět zná 7 nových divů světa: Výsledky kontroverzní ankety

08.12.2014 - Martin Reichman

Během včerejšího večera byly vyhlášeny výsledky celosvětového internetového hlasování o sedm nových divů světa v kategorii měst


Reklama

Z původních 1 200 měst přihlášených v roce 2012 zbyla závěrečná skupina, do níž se dostala čtyři asijská města Bejrút, Dauhá, Kuala Lumpur a filipínský Vigan a stejný počet zástupců Latinské Ameriky - Havana, La Paz, Mexiko a Quito. Evropa měla ve finále zastoupení díky Barceloně, Londýnu a Reykjavíku. Zbylou trojici tvořil jihoafrický Durban, americké Chicago a australský Perth.

Finálovou sedmičku a tedy i 7 nových divů světa v kategorii měst od včerejška tvoří Bejrút, Dauhá, Durban, Havana, Kuala Lumpur, La Paz a Vigan.

Kolik divů světa potřebujeme?

Včerejší hlasování, které zorganizovala nadace New7Wonders, bylo v pořadí již třetí a podle organizátorů i poslední. Před sedmi lety se podobným způsobem rozhodlo o nových sedmi divech světa, v roce 2011 pak o sedmi přírodních divech.

Nadace prý chce tímto zápolením rozvinout debatu o urbanistickém plánování, řízení měst, cestovním ruchu a architektuře v situaci, kdy poprvé v dějinách lidstva žije většina světové populace ve městech. Hlasovat se kromě internetu mohlo také po telefonu.

Kontroverzní anketa

Už při prvním hlasování o sedmi divech světa se od ankety distancovala Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), spravující respektovaný seznam světového dědictví.

Experti kritizovali i způsob hlasování, který nedovoloval zapojení lidem bez přístupu k internetu či mobilnímu telefonu. Systém také skýtal možnosti zneužití kvůli komerčnímu lákání turistů. To se prý projevilo v hlasování milionů Brazilců, Indů a hlavně Jordánců, kteří dokázali zaregistrovat dvakrát více hlasů, než čítá celá populace pouštního království.

  • Zdroj textu:

    ČTK, new7wonders.com

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907