Světlo na konci tunelu: Halucinace, nebo život po životě?

27.06.2015 - redakce 100+1


Reklama

Vědci zveřejnili výsledky čtyřleté studie, která probíhala v patnácti nemocnicích několika zemí a zkoumala zážitky ve stavu blízkém smrti u pacientů po srdeční zástavě. Odborníky především zajímalo, zda zmíněné prožitky představují výplod mozku, nebo může vědomí skutečně opustit tělo.

Z 2 060 sledovaných osob však přežilo jen 330 a z nich se pouze 140 zúčastnilo následného rozhovoru s vědci. Celkem 55 dotazovaných pak potvrdilo, že si během klinické smrti uchovali určitou formu vědomí, či si dokonce pamatovali dění okolo sebe. Pouze u jednoho pacienta se ovšem podařilo potvrdit přesnost vzpomínek z doby, kdy údajně opustil své tělo a sledoval vlastní resuscitaci. 

„Vypadal velmi věrohodně a vše, co nám řekl, se skutečně stalo,“ uvedl hlavní autor studie Sam Parnia ze State University of New York.

Řada vědců už se však nechala slyšet, že zmíněná práce nijak nevyvrací možnost halucinací. Pacienti mohou teoreticky i při resuscitaci slyšet, co se kolem nich děje, a jejich mozek pak vytváří halucinační prožitky. 

 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907