Světlušky inspirovaly vývoj diagnostických testů v medicíně

19.08.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci vytvořili diagnostické testy z enzymu světlušek, který jim zajišťuje světélkování


Reklama

Pro úspěšnou léčbu infekčního onemocnění je kriticky důležité nemoc co nejdříve správně rozeznat. Proto se dnes vyvíjejí stále lepší a rychlejší diagnostické testy. Inspirace pro technologii takového testu přitom může přijít z nečekaného směru.

Švýcarským vědcům pomohly světlušky. Tito brouci jsou slavní svým světélkováním, které vyvolává enzym luciferáza, když působí na pigment luciferin.

Badatelé si rafinovaně upravili enzym luciferázu a vytvořili z ní citlivý molekulární detektor. Když takový detektor zachytí cílový protein, tak začne světélkovat. Luciferáza přitom světélkuje tak silně, že je to dobře vidět pouhým okem i v malém množství.

  • Zdroj textu:

    EPFL, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: NEUROtiker / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907