Světlušky inspirovaly vývoj diagnostických testů v medicíně

19.08.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci vytvořili diagnostické testy z enzymu světlušek, který jim zajišťuje světélkování


Reklama

Pro úspěšnou léčbu infekčního onemocnění je kriticky důležité nemoc co nejdříve správně rozeznat. Proto se dnes vyvíjejí stále lepší a rychlejší diagnostické testy. Inspirace pro technologii takového testu přitom může přijít z nečekaného směru.

Švýcarským vědcům pomohly světlušky. Tito brouci jsou slavní svým světélkováním, které vyvolává enzym luciferáza, když působí na pigment luciferin.

Badatelé si rafinovaně upravili enzym luciferázu a vytvořili z ní citlivý molekulární detektor. Když takový detektor zachytí cílový protein, tak začne světélkovat. Luciferáza přitom světélkuje tak silně, že je to dobře vidět pouhým okem i v malém množství.

Reklama

  • Zdroj textu:

    EPFL, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: NEUROtiker / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle většiny svědectví vypadá lochneská příšera jako obří plaz s dlouhým krkem a ploutvemi. Na její sochy lze narazit po celém Skotsku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

V teplejší vodě se daří vodním květům. Barva jezer se mění z modrých odstínů na zelené a hnědé. (foto: Unsplash, Kalen EmsleyCC0)

Věda

Představa stabilní červí díry udržené gravitací a elektromagnetickým polem. (ilustrace: ESO (Scientific American)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Společně s rostoucí poptávkou po exotickém koření, rostl i počet více či méně sofistikovaných podvodů. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Samohybné dělo Bishop vzniklo jako montáž 25liberního kanonu do masivní nástavby na podvozku pěchotního tanku Valentine. (Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907