Světové konflikty: 5 nejneklidnějších hranic světa

08.01.2015 - David Bimka

Na světě bychom našli nemálo míst, kde to mezi jednotlivými státy pořádně jiskří. Někdy se z jisker rozhoří války, jindy se však z ukázky síly stanou doslova rituály, které se pak opakují s železnou pravidelností


Reklama

1. Secvičený potřes rukou

Kde: indicko-pákistánská hranice
Zajímavost: můžete zde vidět „nejvyšší kroky“ na světě

Mezi lety 1947 a 1999 došlo mezi Indií a Pákistánem hned ke čtyřem velkým válkám a nesčetnému množství šarvátek. Obě nukleární velmoci rozděluje spor o úrodné údolí Kašmír, které momentálně spravuje Indie. Aby bylo jasno, že válečný stav není nikdy daleko, předvádí na hraničním přechodu Wagah vojáci obou stran barvité představení.

Při ceremonii stahování vlajky se v dokonale secvičené choreografii míjejí muži ověšení metály, kteří švihají nohama doslova až nad hlavu, zuřivě dupou a odfrkávají. Obě strany provádějí agresivní rituál do nejmenších podrobností zrcadlově přesně a obě vlajky jdou k zemi stejnou rychlostí. Nakonec si velitelé desetiminutové ceremonie krátce potřesou rukama a hranice se opět uzavře. Na každé straně sledují „divadlo“ stovky lidí, kteří vykřikují různá nacionalistická hesla.

Jak přesně obě strany (neustále krok od války) spolupracují, není jasné. Dokonalé sladění choreografie však naznačuje, že spolu vojáci pravidelně cvičí a přes hranou agresivitu dokážou jeden s druhým osobně vyjít.

2. Na obou stranách zákona

Kde: mexicko-americká hranice
Zajímavost: vojáci často slouží jako ochranka dealerů

Každý rok se podle odhadů podaří z Mexika do Spojených států propašovat kokain a marihuanu za 40–50 miliard dolarů (až biliarda korun, což je zhruba rozpočet České republiky pro rok 2014). V Mexiku zuří drogová válka mezi kartely, které se snaží dostat své zboží přes tři tisíce kilometrů dlouhou hranici s USA. Politici obou států se přitom dušují, že vzájemná spolupráce je téměř dokonalá a že bezpečnostní složky vystupují při potírání zločinu ruku v ruce.

Pravdou zůstává, že pokud se mexičtí nebo američtí policisté či vojáci náhodou dostanou přes svou hranici, začnou na obou stranách cvakat pojistky zbraní a prsty se přesunou na spouště. Za poslední tři roky bylo nahlášeno 23 incidentů, při kterých přišly zbraně ke slovu. Naposledy letos v lednu narazila americká hlídka na dva těžce ozbrojené mexické vojáky a ostrá výměna názorů proběhla pod mířícími hlavněmi samopalů. Ačkoliv zadržení vojáci tvrdili, že pronásledovali prchající zločince, experti mají jiný názor: příslušníci mexické armády prý často fungují jako ochranka při pašování drog. Jeden z největších kartelů Los Zetas dokonce sestává především z bývalých členů elitních protidrogových sil. 

3. Když je studená válka horká

Kde: hranice SRN a NDR
Zajímavost: mohlo dojít k ostrému střetu

Asi nejznámější symbol studené války představuje Berlínská zeď: betonová konstrukce dosáhla jen na území německé metropole délky 155 km a stala se svědkem mnoha výstřelů, jež ukončily životy zhruba stovky lidí, kteří se bariéru pokusili překročit.

Zeď začali stavět východní Němci v roce 1961, kdy už byl odliv obyvatel prchajících za svobodou na Západ neudržitelný – odhaduje se, že zemi opustilo na 3,5 milionu občanů (asi 20 % populace) – především přes Berlín. Jedním ze tří hraničních přechodů se stal tzv. Checkpoint Charlie. Měl sloužit pouze diplomatům a vysokým státním úředníkům, přesto však zažil četné dramatické situace. Ty nejožehavější pak vyplynuly z rozhodnutí zabránit americkým diplomatům v pohybu po východní části města, které pro ně do té doby zůstávalo otevřené.

Když se pak jeden z nich pokusil hranici překročit, byl zadržen. Následné tahanice vyústily ve vyslání asi třicítky sovětských tanků k přechodu, na což Američané odpověděli vlastní obrněnou technikou. Oba znesvářené patnácti hodin, zatímco vojenské jednotky a letectvo na obou stranách hranice měly pohotovost. Vše nakonec smírně vyřešil až telefonát mezi Nikitou Chruščovem a Johnem F. Kennedym. 

4. Tichý konflikt dvou Korejí

Kde: hranice mezi Severní a Jižní Koreou
Zajímavost: při focení můžete velice snadno dostat i ránu

Upřené pohledy, ovšem schované za tmavými skly, jež mají zabránit očnímu kontaktu. Ruce sevřené v pěst, kdykoliv připravené k obraně. Tak vypadá běžný den na hraničním přechodu Panmunjom mezi Severní a Jižní Koreou. Válečný stav mezi oběma zeměmi nikdy neskončil, jen došlo v roce 1953 k uzavření dočasného příměří. Hranice tak oficiálně neexistuje a jde pouze o demarkační čáru. Přerušení bojů bylo podepsáno právě zde, ve stejnojmenné vesnici, která poté zůstala zcela opuštěná.

Příslušníci znepřátelených armád na sebe zírají celý den. Nejde však jen o bezzubé divadlo: především v 70. a 80. letech se zde strhlo několik hromadných rvaček a přestřelek, přičemž došlo i na únosy, a dokonce vraždy. Vojáci obvykle rovněž hlídají modré budovy, v nichž bylo podepsáno příměří – v jedné z nich pak stojí stůl, jehož středem prochází hranice. Tyto objekty mohou navštívit turisté: prohlídky se konají třikrát nebo čtyřikrát denně, fotografovat však musíte opatrně, neboť se stále jedná o vojenské zařízení. Jsou dokonce známy případy, kdy příliš zvědavé návštěvníky udeřil jihokorejský strážce. 

5. Nebezpečné hrátky s vodou

Kde: ostrovy Senkaku
Zajímavost: souostroví je neobydlené – zato velmi bohaté

Skupinka neobydlených ostrovů ve Východočínském moři se pravidelně stává svědkem velkých námořních manévrů mezi Čínou, Japonskem a Tchaj-wanem. Válečné lodě se navzájem pronásledují a blokují si cestu, ale používají také výkonná vodní děla – a to je poslední krůček před ostrou střelbou. Strach, že se situace jednou vymkne z rukou, je zde proto oprávněný.

Samozřejmě se nejedná jen o několik holých skal. Ostrovy, které má v současnosti v držení Japonsko, představují klíčové území: V jejich blízkosti vedou vytížené námořní trasy do všech tří zemí. Okolní vody jsou plné ryb, zatímco jinde už je moře téměř vyloveno. A v neposlední řadě se předpokládá, že na dně čeká spousta ropy. Jde o ceněnou kořist, a žádná ze zmíněných zemí se jí tudíž nechce vzdát. Rozuzlení celého sporu zůstává ve hvězdách – Japonsko každopádně posiluje námořní jednotky a Čína spustila vloni na vodu svou první letadlovou loď. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Množství odpadní elektroniky neustále roste.

Věda
Revue
Vesmír

Torpédové čluny byly postrachem japonských zásobovacích lodí.

Válka

Po více než dvou letech dorazila výprava k řece Zambezi, kde měla začít stěžejní část cesty

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907