Symbol moci a tradice: Koruna Svaté říše římské

10.01.2017 - Petr Svoboda

Císařská rodina -<p>Originál císařské koruny je dnes uložen ve Vídni</p>
Císařská rodina -

Originál císařské koruny je dnes uložen ve Vídni


Reklama

Koruna byla symbolem císařské moci a odkazovala k dávné tradici – podle legendy ji dal zhotovit císař Karel Veliký. Povinná císařská korunovace v Římě pak byla symbolem svěření správy říše do rukou panovníka samotným bohem.

Přehlídka drahých kamenů

Ve skutečnosti nechal korunu zhotovit v 10. století Ota I., úpravy pak provedl Konrád II. První písemná zmínka o koruně však pochází až ze století dvanáctého. Koruna nemá kruhový, ale osmiúhelníkový půdorys. Ten je tvořen osmi zlatými destičkami zdobenými perlami, a drahými kameny. Ty nejsou broušeny, ale jen vyleštěny do okrouhlých tvarů, k destičkám jsou připevněny jemnými zlatými drátky. Na čtyřech deskách jsou rovněž výjevy z Bible – tři ze Starého zákona (králové David a Šalomoun a dva z proroků) a jeden z nového zákona (Kristus se dvěma anděly). Nad čelní stranou koruny je umístěn zlatý kříž, přední a zadní stranu pak spojuje bohatě zdobený oblouk. Celkem se koruna skládá ze 14 000 kovových dílků, 144 drahých kamenů a přibližně stejného množství perel, váží 3,5 kg.

Koruna byla součástí většího souboru císařského pokladu , jenž byl utvářen od 10. do 14. století. Dnes se dochovala pouze jeho část, která je k vidění v klenotnici vídeňského Hofburgu. Tam ji za husitských válek nechal převézt Zikmund Lucemburský. Věrné kopie císařské koruny pak můžete vidět v Cáchách, ve Frankfurtu a na hradě Trifels v Porýní-Falci. 

  • Zdroj textu:

    Živá historie 7/2009

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dvojice nejvyšších kamčatských sopek: zleva vzdálenější Ključevskaja (4 750 metrů) a bližší vulkán Kamen (4 575 metrů), který je už neaktivní.

Zajímavosti
Vesmír

Lidé v Japonsku věřili, že nindžové jsou něco jako smrtící plyn: lehčí než vzduch, schopní protáhnout se klíčovou dírkou a neviditelní…

Historie

Dobře vyvinuté zadní končetiny sloužily klokanomyším ke skákání.

Příroda
Zajímavosti

Model pravěkého tučňáka v životní velikosti

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907