Tádžikistán: Jak se slaví svatba v Anzobu

29.04.2013 - Michal Černý

Svatba v tádžikistánské vesnici Anzob je přísně tradiční. Například tančit je dovoleno jen nezadaným dívkám a naopak ženatým mužům

<p>Vesnice Anzob v údolí Yagnob, sevřeném mezi hřbety Hissar a Turkestan. Odlehlé místo, dostupné po kamenité silnici, místo, kde se udržely tradice původních tádžických komunit, potomků vyznavačů ohně, horalů, kteří jsou několik zimních měsíců odtržení od okolního světa. Svatba je událostí, o které ví celá vesnice. Zúčastnit se jí však mohou jen pečlivě vybraní hosté.</p>

Vesnice Anzob v údolí Yagnob, sevřeném mezi hřbety Hissar a Turkestan. Odlehlé místo, dostupné po kamenité silnici, místo, kde se udržely tradice původních tádžických komunit, potomků vyznavačů ohně, horalů, kteří jsou několik zimních měsíců odtržení od okolního světa. Svatba je událostí, o které ví celá vesnice. Zúčastnit se jí však mohou jen pečlivě vybraní hosté.

<p>Svatby s mnoha stovkami hostů jsou minulostí, protože je tádžická vláda zakázala a úředně nařídila počet účastníků a stolů. Svatby jsou zde předem dohodnuty mezi rodiči a ženich s nevěstou se nezřídka poznají teprve krátce před sňatkem. </p>

Svatby s mnoha stovkami hostů jsou minulostí, protože je tádžická vláda zakázala a úředně nařídila počet účastníků a stolů. Svatby jsou zde předem dohodnuty mezi rodiči a ženich s nevěstou se nezřídka poznají teprve krátce před sňatkem. 

<p>Vše probíhá podle zažitých pravidel. Zatímco se koná obřad v mešitě, v domě ženicha se připravuje bohatá hostina, balíčky sladkostí jako výslužka, přijíždí hudba a břišní tanečnice z hlavního města. Nechybí modlitby za nový pár a zapalování svíček a ohňů, což je pozůstatek dávných tradic. Po příchodu páru se všichni baví, jedí, u stolu se staršími vesnice a váženými hosty nechybí vodka. Tančit je dovoleno jen nezadaným dívkám a naopak ženatým mužům. Jen čerstvě sezdaný pár sedí téměř bez pohybu a tváří se neuvěřitelně vážně. Držím jim palce a přeji vše nejlepší do společného života.</p>

Vše probíhá podle zažitých pravidel. Zatímco se koná obřad v mešitě, v domě ženicha se připravuje bohatá hostina, balíčky sladkostí jako výslužka, přijíždí hudba a břišní tanečnice z hlavního města. Nechybí modlitby za nový pár a zapalování svíček a ohňů, což je pozůstatek dávných tradic. Po příchodu páru se všichni baví, jedí, u stolu se staršími vesnice a váženými hosty nechybí vodka. Tančit je dovoleno jen nezadaným dívkám a naopak ženatým mužům. Jen čerstvě sezdaný pár sedí téměř bez pohybu a tváří se neuvěřitelně vážně. Držím jim palce a přeji vše nejlepší do společného života.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Michal ČernýDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907