Tajemná místa pohledem vědy: Bezedná Hranická propast

27.07.2015 - redakce 100+1

Řada míst na světě je opředena tajuplnými příběhy, vysvětlení však mnohdy zní pozemsky jednoduše. V další části seriálu o tajemných místech se zaměříme na zdánlivě bezednou Hranickou propast


Reklama

V listopadu 2014 se do jezírka v Hranické propasti ponořil tým potápěčů v čele s Polákem Krzysztofem Starnawskim. Měli v úmyslu změřit hloubku, v níž se nachází dno zatopené části, což se zatím nikomu nepodařilo.

Hranická propast je nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní světa a druhou nejhlubší zatopenou jeskyní vůbec – prvenství v oficiálním žebříčku drží italská Pozzo del Merro s 392 metry. Sestup a měření zabraly potápěčům jen půl hodiny, přičemž se jim podařilo spustit sondu do 373 metrů. Starnawski je jedním z mála světových potápěčů, kteří se dokážou spustit do podobné hloubky, na dno se přesto nedostal a vše naznačuje, že cílový bod leží ještě mnohem níž.

Návrat k hladině trval potápěčům asi osm hodin a další hodiny strávili v dekompresním stanu. „Pod vodou nás přepadla taková únava, že jsme usínali,“ nechal se tehdy slyšet David Čani z České speleologické společnosti. Suchá část propasti měří 69,5 metru, ale k jezírku na jejím dně se veřejnost nedostane.

Potápěč s přístrojem se pod jeho hladinu poprvé ponořil v roce 1961, od té doby však zatopená část úspěšně odolává všem pokusům o stanovení definitivních čísel. Podle odborníků může Hranická propast měřit až 700 metrů, možná dokonce tisíc. Svědčí o tom chemické složení a teplota vody. Viditelnost bývá různá: někdy pouhý metr, jindy i padesát. Podmínky zhoršují také potápěči s otevřeným okruhem, protože bubliny z jejich dýchacích přístrojů promíchají vodní sloupec.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Margaret trávila s Peterem dvacet čtyři hodin denně, šest dní v týdnu. A tvor se do ní bláznivě zamiloval.

Zajímavosti

Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.

Věda

Provolání Jiřího z Poděbrad českým králem na plátně Václava Brožíka z roku 1898.

Historie

Americký pěšák si prohlíží varovnou ceduli, v pozadí vyřazený panther, Kolín nad Rýnem.

Válka
Zajímavosti

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku). (zdroj: Profimedia)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907