Tajemná místa pohledem vědy: Bezedná Hranická propast

27.07.2015 - redakce 100+1

Řada míst na světě je opředena tajuplnými příběhy, vysvětlení však mnohdy zní pozemsky jednoduše. V další části seriálu o tajemných místech se zaměříme na zdánlivě bezednou Hranickou propast


Reklama

V listopadu 2014 se do jezírka v Hranické propasti ponořil tým potápěčů v čele s Polákem Krzysztofem Starnawskim. Měli v úmyslu změřit hloubku, v níž se nachází dno zatopené části, což se zatím nikomu nepodařilo.

Hranická propast je nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní světa a druhou nejhlubší zatopenou jeskyní vůbec – prvenství v oficiálním žebříčku drží italská Pozzo del Merro s 392 metry. Sestup a měření zabraly potápěčům jen půl hodiny, přičemž se jim podařilo spustit sondu do 373 metrů. Starnawski je jedním z mála světových potápěčů, kteří se dokážou spustit do podobné hloubky, na dno se přesto nedostal a vše naznačuje, že cílový bod leží ještě mnohem níž.

Návrat k hladině trval potápěčům asi osm hodin a další hodiny strávili v dekompresním stanu. „Pod vodou nás přepadla taková únava, že jsme usínali,“ nechal se tehdy slyšet David Čani z České speleologické společnosti. Suchá část propasti měří 69,5 metru, ale k jezírku na jejím dně se veřejnost nedostane.

Potápěč s přístrojem se pod jeho hladinu poprvé ponořil v roce 1961, od té doby však zatopená část úspěšně odolává všem pokusům o stanovení definitivních čísel. Podle odborníků může Hranická propast měřit až 700 metrů, možná dokonce tisíc. Svědčí o tom chemické složení a teplota vody. Viditelnost bývá různá: někdy pouhý metr, jindy i padesát. Podmínky zhoršují také potápěči s otevřeným okruhem, protože bubliny z jejich dýchacích přístrojů promíchají vodní sloupec.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907