Tajemná místa pohledem vědy: Bezedná Hranická propast

27.07.2015 - redakce 100+1

Řada míst na světě je opředena tajuplnými příběhy, vysvětlení však mnohdy zní pozemsky jednoduše. V další části seriálu o tajemných místech se zaměříme na zdánlivě bezednou Hranickou propast


Reklama

V listopadu 2014 se do jezírka v Hranické propasti ponořil tým potápěčů v čele s Polákem Krzysztofem Starnawskim. Měli v úmyslu změřit hloubku, v níž se nachází dno zatopené části, což se zatím nikomu nepodařilo.

Hranická propast je nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní světa a druhou nejhlubší zatopenou jeskyní vůbec – prvenství v oficiálním žebříčku drží italská Pozzo del Merro s 392 metry. Sestup a měření zabraly potápěčům jen půl hodiny, přičemž se jim podařilo spustit sondu do 373 metrů. Starnawski je jedním z mála světových potápěčů, kteří se dokážou spustit do podobné hloubky, na dno se přesto nedostal a vše naznačuje, že cílový bod leží ještě mnohem níž.

Návrat k hladině trval potápěčům asi osm hodin a další hodiny strávili v dekompresním stanu. „Pod vodou nás přepadla taková únava, že jsme usínali,“ nechal se tehdy slyšet David Čani z České speleologické společnosti. Suchá část propasti měří 69,5 metru, ale k jezírku na jejím dně se veřejnost nedostane.

Potápěč s přístrojem se pod jeho hladinu poprvé ponořil v roce 1961, od té doby však zatopená část úspěšně odolává všem pokusům o stanovení definitivních čísel. Podle odborníků může Hranická propast měřit až 700 metrů, možná dokonce tisíc. Svědčí o tom chemické složení a teplota vody. Viditelnost bývá různá: někdy pouhý metr, jindy i padesát. Podmínky zhoršují také potápěči s otevřeným okruhem, protože bubliny z jejich dýchacích přístrojů promíchají vodní sloupec.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907