Tajemné gama záření: Objevili vědci temnou hmotu?

12.03.2014 - Redakce

Temná hmota a temná energie patří k největším záhadám našeho vesmíru. Ani jedno jsme zatím přímo nepozorovali, přitom nalezení obojí je pro naši vědu zásadní. Objev podivného gama záření nám možná pomůže


Reklama

Naše galaktické jádro je zdrojem silného gama záření. Právě v tomto spektru můžeme pozorovat okolí supermasivní černé díry (Sagittarius A), protože v oblasti běžného (viditelného) záření je toto místo nepozorovatelné kvůli zákryvu mnoha objekty, které leží mezi námi a centrem.

Podivná gama

A právě toto gama záření vyvolává řadu otazníků a podle nových teorií by za něj částečně mohla být odpovědná temná hmota. Analýza vesmírného dalekohled Fermi, který v posledních letech pozoroval střed Galaxie v oblasti záření gama, vyvolává mezi vědci skutečné vzrušení.

Ukazuje se totiž, že oblast kolem středu je příliš jasná, než aby ji mohly způsobovat jen známé zdroje gama záření. Vlevo je vidět nezpracovaný snímek oblasti centra Galaxie v gama záření, zatímco vpravo je po odečtení záření všech známých zdrojů vidět nečekaný přebytek.

Viditelná temná hmota?

Model, který odpovídá tomuto přebytku, zahrnuje i temnou hmotu a její částice označované jako WIMP (Weakly Interacting Mass Particles, slabě interagující částice hmoty), které není možné pozorovat, a běžnou hmotu ovlivňují jen svým gravitačním působením. A právě častice WIMP, které se navzájem sráží, by mohly produktovat toto detekované gama záření.

Tato hypotéza je samozřejmě hodně kontroverzní, proto je hledána podstata pozorovaného přebytku i jinde. Pokud by se ale potvrdila, byl by to průlom v hledání temné hmoty – tu jsme totiž mohli zatím pozorovat jen skrze zmíněné gravitační působení na okolí. (Pokud tedy vůbec existuje a naše teorie jsou správné.)

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907