Více než jedenáct let pohřešovanou britskou sondu Beagle 2 se podařilo nalézt týmu vědců Mars Reconnaissance Orbiter
Sondu Beagle 2 vědci dlouhých 11 let považovali za zničenou. Po svém sestupu na povrch rudé planety totiž nekomunikovala a experti měli za to, že se při přistání ve velké rychlosti roztříštila. Satelitní snímky s vysokým rozlišením ale ukázaly, že sonda přistála těsně od Isidis Planitia a původní místo pro přistání tak minula jen zhruba o 5 kilometrů.
S největší pravděpodobností se jí ale nepodařilo rozvinout solární panely a nemohla tak navázat očekávané spojení s orbitální sondou Mars Express ani se sondou Mars Odyssey, která se rovněž o zachycení signálů pokoušela.
Vědci z ESA i z NASA se snažili nalézt alespoň vrak zničené sondy. Pátrání po relativně malé (zhruba 2 metry velké) sondě ale dlouhou dobu připomínalo hledání jehly v kupce sena. Úspěch slavila až sonda Mars Reconnaissance Orbiter, která k oběžné dráze Marsu odstartovala 2 roky po neúspěšném přistání Beagle 2. Mars Reconnaissance Orbiter má na svém kontě více vydařených úlovků, v minulosti se jí podařilo na povrchu Marsu vyfotit například sondy Opportunity a Curiosity.
esa.int
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)