Tajemství dokonalého chrupu starých Římanů: Zdravá středomořská strava

28.12.2015 - Martin Reichman

Staří Římané měli dokonalý chrup. Podle vědců je to díky zdravé stravě s nízkým obsahem cukru


Reklama

Vědci prozkoumali pozůstatky třiceti mužů a žen z Pompejí, kteří v roce 79 padli za oběť výbuchu sopky Vesuv. Výsledky ukázaly, že tehdejší lidé měli mimořádně zdravý chrup. Vědci to připisují zdravé středomořské stravě bohaté na vlákninu s nízkým obsahem cukru. „Jejich strava byla vyvážená a zdravá, podobná tomu, čemu dnes říkáme středomořská strava," řekl Massimo Osanna z neapolského vědeckého týmu.

TIP: Proč máme více zubních kazů než naši předci?

V době jejich smrti přitom ještě zdaleka neexistoval zubní kartáček, jak jej známe dnes. Podle dochovaných důkazů o svůj chrup pečovali již před 3500 lety Babyloňané, používali jakési klacíky. Vynález moderního zubního kartáčku je přisuzován Číňanům kolem roku 1 500, kteří do bambusové nebo kostěné rukojeti vkládali štětiny divokého kance. Naopak zubní pastu již staří Římané znali - její hlavní složkou byla lidská moč, neboť moč obsahuje amoniak a je tak velmi účinná pro bělení zubů.

  • Zdroj textu:

    telegraph.co.uk

  • Zdroj fotografií: The Telegraph

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907