Tajemství dokonalého chrupu starých Římanů: Zdravá středomořská strava

28.12.2015 - Martin Reichman

Staří Římané měli dokonalý chrup. Podle vědců je to díky zdravé stravě s nízkým obsahem cukru


Reklama

Vědci prozkoumali pozůstatky třiceti mužů a žen z Pompejí, kteří v roce 79 padli za oběť výbuchu sopky Vesuv. Výsledky ukázaly, že tehdejší lidé měli mimořádně zdravý chrup. Vědci to připisují zdravé středomořské stravě bohaté na vlákninu s nízkým obsahem cukru. „Jejich strava byla vyvážená a zdravá, podobná tomu, čemu dnes říkáme středomořská strava," řekl Massimo Osanna z neapolského vědeckého týmu.

TIP: Proč máme více zubních kazů než naši předci?

V době jejich smrti přitom ještě zdaleka neexistoval zubní kartáček, jak jej známe dnes. Podle dochovaných důkazů o svůj chrup pečovali již před 3500 lety Babyloňané, používali jakési klacíky. Vynález moderního zubního kartáčku je přisuzován Číňanům kolem roku 1 500, kteří do bambusové nebo kostěné rukojeti vkládali štětiny divokého kance. Naopak zubní pastu již staří Římané znali - její hlavní složkou byla lidská moč, neboť moč obsahuje amoniak a je tak velmi účinná pro bělení zubů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    telegraph.co.uk

  • Zdroj fotografií: The Telegraph

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907