Tajemství kondenzačních stop: Žádná konspirace, ale globální oteplování

10.07.2014 - Jan Miklín

Zatímco příznivci konspiračních teorií řeší, jaké že chemické látky vypouštějí letadla křižující oblohu, vědci se zaměřili na efekt kondenzačních stop na teplotu na Zemi. A možná překvapivě zjistili, že může být vyšší než letadlem produkovaný oxid uhličitý


Reklama

Skleníkové plyny produkuje letadlo dvěma způsoby. Jednak opouštějí motor ve formě zplodin, což napadne asi každého. Důležitá jsou ale také kondenzační oblaka – bílé „čáry“ za letadlem vznikající za určitých podmínek. Technicky vzato jde o oblaka, tvořená vodní párou. A právě v tom se skrývá problém.

Delší trasa výměnou za méně páry

Vodní pára je totiž jedním z nejúčinnějších skleníkových plynů a na oteplování Země má největší efekt – právě podle množství oblak přispívá 36 – 72 %. Podle jedné ze studií publikovaných v časopisu Nature pak vlastní kondenzační stopy – tedy oblaka – mají na oteplování Země vliv větší, než letecké emise CO2. To vědce přimělo k hledání odpovědi na otázku, zda by změnou charakteristik letu mohli celkovou produkci skleníkových plynů eliminovat.

TIP: Záhada nebeských čar: Jsou nebeské bílé čáry důkazem o chemtrails?

Rozhodujícím faktorem je na jedné straně množství páry v atmosféře, tlak a teplota, na druhé pak produkce CO2 daným typem motoru. Zatímco malé a lehké tryskové letouny spalují palivo relativně pomalu, velké mnohem rychleji. Podle výpočtů by malá letadla mohla létat 4 až 10 × delší trasou oblastí, kde nedochází ke kondenzaci páry, a stále by emise CO2 navíc nepřevážili pozitivní efekt. U velkých dopravních strojů pak může prodloužení trasy být pouze maximálně trojnásobné. Otázkou je, jak by na několikanásobně delší čas letu reagovali cestující. Vědci však ukazují, že i relativně malé prodloužení trasy mimo z hlediska kondenzace páry nejhorší oblasti může mít poměrně velký kladný vliv.

  • Zdroj textu:

    popsci.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907