Tajemství kondenzačních stop: Žádná konspirace, ale globální oteplování

10.07.2014 - Jan Miklín

Zatímco příznivci konspiračních teorií řeší, jaké že chemické látky vypouštějí letadla křižující oblohu, vědci se zaměřili na efekt kondenzačních stop na teplotu na Zemi. A možná překvapivě zjistili, že může být vyšší než letadlem produkovaný oxid uhličitý


Reklama

Skleníkové plyny produkuje letadlo dvěma způsoby. Jednak opouštějí motor ve formě zplodin, což napadne asi každého. Důležitá jsou ale také kondenzační oblaka – bílé „čáry“ za letadlem vznikající za určitých podmínek. Technicky vzato jde o oblaka, tvořená vodní párou. A právě v tom se skrývá problém.

Delší trasa výměnou za méně páry

Vodní pára je totiž jedním z nejúčinnějších skleníkových plynů a na oteplování Země má největší efekt – právě podle množství oblak přispívá 36 – 72 %. Podle jedné ze studií publikovaných v časopisu Nature pak vlastní kondenzační stopy – tedy oblaka – mají na oteplování Země vliv větší, než letecké emise CO2. To vědce přimělo k hledání odpovědi na otázku, zda by změnou charakteristik letu mohli celkovou produkci skleníkových plynů eliminovat.

TIP: Záhada nebeských čar: Jsou nebeské bílé čáry důkazem o chemtrails?

Rozhodujícím faktorem je na jedné straně množství páry v atmosféře, tlak a teplota, na druhé pak produkce CO2 daným typem motoru. Zatímco malé a lehké tryskové letouny spalují palivo relativně pomalu, velké mnohem rychleji. Podle výpočtů by malá letadla mohla létat 4 až 10 × delší trasou oblastí, kde nedochází ke kondenzaci páry, a stále by emise CO2 navíc nepřevážili pozitivní efekt. U velkých dopravních strojů pak může prodloužení trasy být pouze maximálně trojnásobné. Otázkou je, jak by na několikanásobně delší čas letu reagovali cestující. Vědci však ukazují, že i relativně malé prodloužení trasy mimo z hlediska kondenzace páry nejhorší oblasti může mít poměrně velký kladný vliv.

  • Zdroj textu:

    popsci.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907