Tajemství třinácti věží. Observatoř stará přes 2 000 let?

07.05.2013 - Jaroslav Petr

K čemu slouží třináct tajemných věží na hřebenu peruánských hor? Donedávna si vědci mysleli, že šlo o vojenskou pevnost

<p>Ve spletitém komplexu pod horou Raven Rock se údajně ukrývá druhý Pentagon</p>

Ve spletitém komplexu pod horou Raven Rock se údajně ukrývá druhý Pentagon


Reklama

Archeologové objevili v horách jihoamerického Peru zřejmě nejstarší funkční sluneční observatoř na západní polokouli. Stáří observatoře vědci odhadují na více než dva tisíce tři sta let, postavena však byla nejspíš už zhruba osm set let před naším letopočtem.

Vědci si až do roku 2007 nebyli jisti, k čemu byla observatoř s přilehlými stavbami určena. Domnívali se například, že pozorovatelny sloužily jako pevnosti, jejichž účelem bylo ukrýt své stavitele před nájezdníky.

Teď už mají výzkumníci jasno – stavby označili za sluneční observatoř, která se skládá ze dvou pozorovatelen, z nichž lidé kdysi sledovali pohyby Slunce na obloze pomocí přilehlých třinácti kamenných věží. Celý komplex je označován jako „Třináct chankillských věží“, které stojí 15 kilometrů jižně od města Casma ve středním Peru. Zahaleni tajemstvím však stále zůstávají lidé, kteří observatoř před více než dvěma tisíci lety postavili.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Limatemple

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907