Tajemství vraku letadla: Sestřelený bombardér objeven

22.11.2013 - Zuzana Teličková

Vrak letadla, který vypátrali na francouzské farmě, ukrýval řadu cenných věcí. Zlatý prsten pomohl k identifikaci prvního člena posádky


Reklama

Téměř sedmdesát let ležely pozůstatky těl mrtvých vojáků pohřbené v půdě jedné z farem na severozápadě Francie, dokud na jejich existenci neupozornil letecký archeolog Tony Graves. Na místo jej poprvé zavedla skupina místních obyvatel, kteří našli kolo trčící ze země. V nedaleké bažině byl pak pomocí detektoru kovu objeven poškozený prsten s iniciálami AC a vyrytým věnováním Love Vera (S láskou Vera). Britský historik zjistil, že písmena na pečetícím prstenu označují poručíka Alberta Chamberse, jenž se v říjnu roku 1943 oženil s jednadvacetiletou Verou Grubbovou. O osm měsíců později, 6. června 1944, byl pak Chambers spolu s dalšími sedmi letci sestřelen pilotem německých vzdušných sil během ranního náletu v Normandii.

Graves si opatřil povolení od francouzské vlády i od majitele pozemku a zahájil na místě náletu vykopávky. Brzy odkryl stovky pokroucených částí čtyřmotorového bombardéru Lancaster, nejzajímavější však byly osobní předměty posádky. Našlo se mezi nimi postříbřené pouzdro na cigarety, hodinky, čepice, pero či zbytky tří uniforem, z nichž jedna byla dekorována vyznamenáním. Podle Gravese jde zcela určitě o bombardér Lancaster ND 739 s volacím znakem Z-Zebra pilotovaný velitelem letky „Jimmym“ Carterem.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: swindon.sch.uk, dailymail.co.uk

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907