Tajný život zeber: Bitvy pomocí kopyt

10.08.2013 - Marek Telička

Když se řekne zebra, většina lidí si zřejmě představí plaché zvíře s něžným pohledem. Tvora, který se pokojně pase, aby poskytl potravu africkým predátorům. I mezi zebrami však občas vzplanou boje


Reklama

Základní jednotkou stáda jsou malé rodinné skupiny, kterým se někdy říká „harémy“. Název napovídá, že jsou tvořeny dominantním samcem, několika kobylami a jejich potomstvem. Nedospělí hřebci se buď drží sami, nebo žijí ve skupině svých souputníků až do doby, kdy si jsou schopni obstarat vlastní harém. Dělají to tak, že de facto unášejí dospívající klisny z mateřského harému. Dominantní samec dotyčného harému, otec klisny, se snaží únosce odhánět a do hry se samozřejmě zapojují i další mladí hřebci, kteří o ni mají zájem. Dá se říct, že tahanice o mladou klisnu pokračují až do doby její první ovulace. Hřebec, který ji poté oplodní, si ji podrží jako stálou členku vlastního harému.

Někdy musí hřebci bránit svou „rodinu“ před vyzyvateli, a to především ve chvílích, kdy jsou nějakým způsobem oslabeni, což jejich konkurenti vycítí. Napadený samec nejprve vetřelce varuje tím, že do něj strčí čenichem nebo plecemi. Pokud se varování mine účinkem, dochází k boji, který je často velmi prudký. Samci se koušou do hlavy, do krku a do nohou a občas se i kopou. Někdy zůstane jeden ze soupeřů ležet na zemi v gestu zdánlivé podřízenosti, ale jakmile se zvedne zpět na nohy, boj vypuká s novou intenzitou.

Zcela poklidné nejsou ani vztahy mezi samicemi. Skupina je vedena dominantní kobylou, která má právo se jako první pářit s harémovým vůdcem. Postavení samic v harému je určováno fyzickou zdatností. Když do harému přibude nová klisna, je podrobena agresivitě ze strany svých služebně starších družek a samec ji často musí bránit, dokud si na sebe všechny samice nezvyknou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907