Jak tamaryšek zvládá extrémní podmínky pouště

15.05.2013 - Zuzana Teličková

Tamaryšek taklamakanský je sice příbuzný židoviníku, ale v mnohém se od sebe liší. Tento tamaryšek je vázán na písečné duny na jihu pouště Taklamakan v čínské provincii Xinjiang, snad zasahuje i do provincie Gansu

<p>Hlavní postavu drogového dealera ztvárnil italský herec Giovanni Lombardo Radice</p>

Hlavní postavu drogového dealera ztvárnil italský herec Giovanni Lombardo Radice


Reklama

Jedná se o větší keř či menší strom dorůstající výšky kolem 5 m, obvykle je však menší. Starší větve jsou vzpřímené s bílo-šedou borkou, větve posledního řádu jsou tenké, dlouhé, převisající. Listy má maximálně redukované, a to i v porovnáním s jinými tamaryšky a židoviníky. Na povrchu listů jsou žlázky, které vylučují přebytečnou sůl. Podobně jako u jiných tamaryšků mu neopadávají listy ale celé mladé větvičky. Pro naše domácí dřeviny se jedná o neobvyklý znak, běžně se však vyskytuje u pouštních dřevin mírného pásma, u nichž mladé větve částečně či úplně přebírají asimilační funkci. Květenství je řídký, převislý hrozen dlouhý až 15 cm. Tvoří se na konci letošních větví v létě a na podzim. Květy jsou opylovány hmyzem, semena roznáší vítr.

Poušť Taklamakan je jednou z nejextrémnějších lokalit na zemi. V zimě teplota klesá na -30 °C v létě teploty stoupají k 50 °C, i několik let zde nemusí pršet. Navíc je značně větrná, a vítr zdvihá a přemisťuje značné množství písku. Tamaryšek taklamakanský je těmto podmínkám skvěle přizpůsobený. Díky redukce listů a ohebným větvím nedochází k jejich lámání a poškození v písečných pouštích. Větve dokáží zadržovat písek vznášející se ve větru. Ten se ukládá okolo keře, je zpevňován opadanými větvičkami a vytváří kuželovitou dunu, která poskytuje živiny. Keř je odkázán na podzemní vodu, která je zde relativně blízko povrchu. Řeky tekoucí z Tibetské náhorní plošiny se sice ztrácejí v poušti, ale vytvářejí zásobu podzemní vody, která umožňuje růst několika málo hluboko kořenujícím rostlinám. Regulace těchto řek, jejich stále větší využití pro závlahy v zemědělství způsobují snížení hladiny spodní vody a tím ohrožují i tento unikátní ekosystém. Dřevo tamaryšků slouží jako palivo, větve poskytují nekvalitní píci pro velbloudy.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907