Tančící skála: Kamenná vlna skrytá v poušti

29.05.2013 - Marek Telička

<p>Z typicky hnědooranžové terakoty vytvářeli Číňané také figurky, ale především zdobné reliéfy.</p>

Z typicky hnědooranžové terakoty vytvářeli Číňané také figurky, ale především zdobné reliéfy.


Reklama

Prostory amerických států Arizona a Utah na sever od Grand Canyonu jsou prakticky neobydlené. Pustina tvořená pouští a horami je pro život nehostinná a zdánlivě nemá co nabídnout ani turistům. Zřejmě i proto zůstávala dlouho mimo pozornost cestovatelské veřejnosti. V roce 1995 ovšem vyšel v Německu fotografický článek následovaný filmovým dokumentem, v nichž Gogol Lobmayr představil světu neuvěřitelnou skalní formaci dnes známou jako „Vlna“. Tato psychedelická pokřivenina ležící na svazích  Coyote Buttes v kaňonu Paria vznikla díky prudkým dešťům, jež odplavují měkčí horniny a odhalují zvrásněné křivky pískovcových skal. Návštěvnická exploze, kterou „objevení“ dříve opuštěného místa vyvolalo, donutila místní správu ke zpoplatnění přístupu a omezení počtu návštěvníků na dvacet denně. Jen tak je možné zabránit, aby skalní vlna nebyla předčasně smetena vlnou lidskou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907